27. Riston Hölkkä 5.11.2006

Osanottajia 125. Pakkasta, liukas, lunta maassa. Muistopalikan puu: Balsamipihta.

Miehet: 11,2 km

 (Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Jani Flaaming               Jykän tall            40.57             
  2.   Ilkka Utriainen             PertPe                43.11      +2.14  
  3.   Sakari Parttimaa            SuSi                  43.15      +2.18  
  4.   Juuso Hollo                 LoLo                  43.58      +3.01  
  5.   Ville Leskinen              NuKi                  45.44      +4.47  
  6.   Joonas Hollo                LoLo                  46.47      +5.50  
  7.   Dennis Renström             SIF                   49.21      +8.24  
  8.   Jari Tuomisalo              SoVo                  54.44     +13.47  
  9.   John Clark                                      1.00.59     +20.02  

Miehet 40: 11,2 km

 (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Ari Siuvatti                MuKi                  47.39             
  2.   Matti Yliluikki             SuSi                  48.20        +41  
  3.   Rauno Ekman                 MuKi                  48.23        +44  
  4.   Petri Lietzen               MuKi                  50.30      +2.51  
  5.   Timo Hellberg               MuKi                  52.19      +4.40  

Miehet 50: 7,8 km

 (Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Harri Elovaara              MuKi                  32.18             
  2.   Lasse Laaksonen             SuSi                  32.26         +8  
  3.   Kaj Söderholm               SIF                   32.38        +20  
  4.   Jukka Teuronen              PakVi                 33.10        +52  
  5.   Esko Valtonen               MuKi                  33.31      +1.13  
  6.   Timo Jokinen                Lohja                 36.48      +4.30  
  7.   Leif Fredriksson            Lohja                 36.49      +4.31  
  8.   Markku Sipponen             PR                    36.55      +4.37  
  9.   Lasse Kataja                SuSi                  37.13      +4.55  
 10.   Risto Nuuros                SuSi                  39.55      +7.37  
 11.   Pentti Tamminen             PePe                  45.03     +12.45  

Miehet 60: 7,8 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Kalevi Seger                LoLo                  34.37             
  2.   Taisto Kosonen              SomEsa                37.30      +2.53  
  3.   Teijo Erixon                ViVeU                 38.28      +3.51  
  4.   Aimo Peltonen               Salo                  46.10     +11.33  

Pojat 16: 7,8 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Aku Nikander                LUU                   30.10             
  2.   Niko-Petteri Salo           PR                    33.37      +3.27  
  3.   Mikko Sirén                 AngA                  34.09      +3.59  
  4.   Riku Rytkönen               LoLo                  36.31      +6.21  

Pojat 13: 3 km

 (Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Joni Rytkönen               LoLo                  12.53             
  2.   Juho Nissi                  AngA                  13.46        +53  
  3.   Pyry Alanne                 PePe                  14.10      +1.17  
  4.   Jere Sipponen               PR                    14.32      +1.39  
  5.   Teemu Kakko                 PePe                  15.42      +2.49  
  6.   Jyri Määttänen              SuSi                  16.11      +3.18  
  7.   Riku Ekman                                        16.14      +3.21  
  8.   Rasmus Ekman                                      18.07      +5.14  
  9.   Roope Ekman                                       20.23      +7.30  
 10.   Toni Anttila                SuSi                  24.55     +12.02  

Pojat 10: 1 km

 (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Aleksi Parttimaa            SuSi                   4.56             
  2.   Markus Nikander             LUU                    5.29        +33  
  3.   Severi Jaatinen             MuVi                   5.53        +57  
  4.   Teemu Anttila               SuSi                   7.55      +2.59  
  5.   Ville Määttänen             SuSi                   8.51      +3.55  

Naiset: 7,8 km

 (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Anita Vepsänen              SIF                   33.47             
  2.   Sanna Heinonen              AngA                  34.46        +59  
  3.   Elina Laakso                SuSi                  37.42      +3.55  
  4.   Riikka Laakso               SuSi                  38.06      +4.19  
  5.   Riikka Aakula               SalVil                39.44      +5.57  

Naiset 40: 7,8 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Paula Raatikainen           UskUrh                35.46             
  2.   Teija Toivonen              MuKi                  37.22      +1.36  
  3.   Jaana Honkanen              KaRa                  40.25      +4.39  
  4.   Ritva Nurminen              SuSi                  42.43      +6.57  

Naiset 50: 7,8 km

 (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Riitta Ynnilä               SuSi                  35.32             
  2.   Airi Sipponen               PR                    41.57      +6.25  

Tytöt 16: 7,8 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Ellu Munukka                TP                    39.51             
  2.   Minna Kivi                                        40.09        +18  
  3.   Anni Virtanen               SuSi                  40.11        +20  
  4.   Heidi Määttänen             SuSi                  54.56     +15.05  

Tytöt 13: 3 km

 (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Saara Nikander              LUU                   12.48             

Tytöt 10: 1 km

 (Lähti: 16, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Sanna Salmi                 HSU                    4.57             
  2.   Suvi Rannisto                                      5.33        +36  
  3.   Katariina Kivi                                     5.36        +39  
  4.   Tiina Anttila               SuSi                   5.44        +47  
  5.   Juliana Kivi                                       6.07      +1.10  
  6.   Henna Yliluikki             SuSi                   6.10      +1.13  
  7.   Meri Alanne                 PePe                   6.12      +1.15  
  8.   Terhi Ahonpää               SuSi                   6.53      +1.56  
  9.   Saara Jaatinen              MuVi                   7.02      +2.05  
 10.   Marika Hietanen             SuSi                   7.56      +2.59  
 11.   Hilda Yliluikki             SuSi                   8.02      +3.05  
 12.   Venla Lietzen               SuSi                   8.21      +3.24  
 13.   Veera Määttänen             SuSi                   8.50      +3.53  
 14.   Varpu Lietzen               SuSi                   8.54      +3.57  
 15.   Vilja Lietzen               SuSi                  15.17     +10.20  
 16.   Sofia Clark                                       Ei aikaa

Kunto 7,8 km

 (Lähti: 26, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Petri Paukkunen             AngA                  30.28             
  2.   Janne Nurminen              SuSi                  30.33         +5  
  3.   Antti Nurminen              SuSi                  31.27        +59  
  4.   Keijo Suihkonen             Lohja                 35.16      +4.48  
  5.   Eero Nurminen               SuSi                  35.49      +5.21  
  6.   Jesse Ynnilä                SuSi                  36.17      +5.49  
  7.   Ismo Kakko                  AngA                  37.20      +6.52  
  8.   Jaakko Lietzen              KisKi                 37.43      +7.15  
  9.   Jari Vendelin               SuSi                  38.07      +7.39  
 10.   Petteri Kivi                                      38.52      +8.24  
 11.   Aarne Talikka               UskUrh                39.50      +9.22  
 12.   Jukka Lietzen               Kisko                 41.51     +11.23  
 13.   Matti Turpeinen             NuKi                  42.12     +11.44  
 14.   Ilkka Lindström             Kiskon VPK            43.22     +12.54  
 15.   Heini Nikander              LUU                   44.13     +13.45  
 16.   Matti Laakso                PePe                  44.27     +13.59  
 17.   Mikko Bycklin               Espoo                 44.33     +14.05  
 18.   Marja-Leena Nikander        LUU                   47.16     +16.48  
 19.   Jaana Sipponen              PR                    48.04     +17.36  
 20.   Raija Sarkki                PePe                  48.20     +17.52  
 21.   Tiina Lietzen               SuSi                  49.14     +18.46  
 22.   Ulla Mellin                 SuSi                  53.17     +22.49  
 23.   Seija Määttänen             SuSi                  54.00     +23.32  
 24.   Tarja Määttänen             SuSi                  55.37     +25.09  
 24.   Iiris Määttänen             SuSi                  55.37     +25.09  
 26.   Armas Tuominen              NuKi                1.07.52     +37.24  

Kunto 11,2 km

 (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Rami Heikkonen              FU-47                 49.26             
  2.   Markku Hietala              Kirkkonumm            55.00      +5.34  
  3.   Jari Uutela                                       56.06      +6.40  
  4.   Tero Hosiasluoma            Humppila              57.37      +8.11  
  5.   Sirkku Riikonen             UskUrh                58.40      +9.14  
  6.   Markku Vilen                KirjAlku              58.50      +9.24  
  7.   Lauri Sahla                 SuSi                1.08.58     +19.32  

Kuntokävelijät, ilman aikaa

Lähti: 12

Anja Poutanen
Ritva Ynnilä
Krister Weurlander
Erkki Rannisto
J. Rannisto
Terttu Ryyppö
Tiina Laakso
Teija Kiema
Kristiina Auvinen
Kaisa Auvinen
Anu Lietzen
Pirkko Sarkki

Perhekilpailu (3 x 7,8 km)

  1.   Nurminen Eero, Antti, Janne                     1.37.49
  2.   Laakso Elina, Riikka, Matti                     2.00.15
  3.   Nikander Aku, Heini, Marja-Leena                2.01.39
  4.   Sipponen Markku, Airi, Jaana                    2.06.56

Joukkuekilpailu (4 x 11,2 km + 3 x 7,8 km)

  1.   Jykän talli                                     4.41.12
(Juuso Hollo, Joonas Hollo, Jani Fleeming, Ville Leskinen,
Kalevi Seger, Kaj Söderholm, Riku Rytkönen)

  2.   Muurlan Kiri                                    5.02.02
(Timo Hellberg, Petri Lietzen, Ari Siuvatti, Rauno Ekman,
Harri Elovaara, Esko Valtonen, Teija Toivonen)