2. Riston Hölkkä 1.11.1981

M M35 P16 N T16 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 109. Muistopalikan puu: Koivu.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 38:06
2. Heikki Kivioja Salon Vilpas 38:28
3. Pekka Härkönen Salon Vilpas 39:29
4. Markku Ruohonen Halikon Hakoniskat 39:33
5. Raimo Heiskanen Kisko 40:15
6. Antero Tocklin Kiskon Työväen Urheilijat 43:44
7. Reino Sinnelä Suomusjärven Sisu 43:52
8. Ilkka Ratamo Halikon Hakoniskat 43:56
9. Kari Aaltonen Salon Vilpas 44:37
10. Esko Salminen Salon Vilpas 45:00
11. Kimmo Flinck Kiskon Työväen Urheilijat 45:04
12. Rauno Ekman Kiikalan Urheilijat 45:24
13. Jaakko Kivioja 45:36
14. Jorma Knaapi Angelniemen Ankkuri 45:58
15. Lasse Ahvenniemi Halikon Hakoniskat 46:20
16. Reino Heikkilä Halikon Hakoniskat 46:33
17. Timo Tammi Salon Vilpas 47:20
18. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 47:37
19. Tapani Korpiaho Halikon Hakoniskat 48:07
20. Teppo Mäkirinne Suomusjärven Sisu 50:46
21. Jukka Aaltonen Salon Vilpas 51:37

Miehet 35: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Rauno Visa Suomusjärven Sisu 40:09
2. Sulevi Nieminen Salon Vilpas 40:27
3. Kalevi Vähäkylä Halikon Hakoniskat 40:40
4. Antero Vuorinen Salon Vilpas 40:41
5. Seppo Nurmi Salon Vilpas 42:08
6. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 42:20
7. Touko Tuominen Halikon Hakoniskat 42:58
8. Urmas Apaja Salon Vilpas 43:48
9. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 44:14
10. Jaakko Elo Salon Vilpas 44:42
11. Leo Luotio Halikon Hakoniskat 46:00
12. Martti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 46:36
13. Jorma Laaksonen Kiskon Työväen Urheilijat 47:31
14. Taisto Lindström Salon Vilpas 48:12
15. Osmo Jokinen Suomusjärven Sisu 49:36
16. Kari Raita Salon Vilpas 50:22

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Juha Anttila Suomusjärven Sisu 28:50
2. Jarkko Nieminen Salon Viesti 30:38
3. Jouni Tittonen Salon Viesti 32:11
4. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 34:47
5. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 35:46
6. Mika Flinck Kiskon Työväen Urheilijat 35:54
7. Janne Lehto Salon Vilpas 36:00
8. Esko Parttimaa Suomusjärven Sisu 36:01
9. Mika Hytönen Suomusjärven Sisu 38:16
10. Asko Määttänen Suomusjärven Sisu 40:38
11. Antero Aaltonen Suomusjärven Sisu 46:17

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 33:18
2. Tuula Saarela Salon Vilpas 36:21
3. Pirjo Kivioja Salon Vilpas 36:21
4. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 38:10
5. Saila Jauhiainen Suomusjärven Sisu 40:06
6. Arna Määttänen Suomusjärven Sisu 40:40
7. Satu Vähäkylä Halikon Hakoniskat 41:02

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Gedi Wiander Espoon Hiihtoseura 33:20
2. Marja-Leena Suomi Suomusjärven Sisu 35:15
3. Tiina Rödlin Kiskon Kiskojat 35:52
4. Sirkku Yrjölä Suomusjärven Sisu 41:03
5. Marjut Heinonen Salon Viesti 42:07
6. Anu Lietzén Suomusjärven Sisu 42:48
7. Marianne Suomi Suomusjärven Sisu 45:09
8. Marja Auranen Suomusjärven Sisu 51:02
9. Minna Jauhiainen Suomusjärven Sisu 51:03
10. Satu Erikäinen Suomusjärven Sisu 51:04
11. Maarit Suomi Suomusjärven Sisu 54:36

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Timo Vesa Salon Viesti 29:39
2. Aarne Talikka Veho 31:11
3. Pentti Tittonen Salon Viesti 31:36
4. Tero Määttänen Suomusjärven Sisu 31:55
5. Timo Kärnä Suomusjärven Sisu 32:09
6. Tauno Kalevi Muurlan Kiri 32:10
7. Ari Järvinen Salon Vilpas 32:29
8. Alfons Rödlin Kiskon Kiskojat 32:36
9. Ilkka Tittonen Salon Viesti 32:57
10. Kauko Pitkäsuo Salo 33:17
11. Vilho Valovirta Veho 33:21
12. Petteri Lindblom Salon Viesti 34:07
13. Kalevi Johansson Veho 34:07
14. Matti Bang Salon Viesti 34:46
15. Kari Aflecht Suomusjärven Sisu 34:52
16. Usko Vesa Kiikala 35:40
17. Timo Virtanen Salon Vilpas 38:24
18. Pertti Mamia Kiskon Kiskojat 38:42
19. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 38:47
20. Aulikki Vesa Kiikala 38:56
21. Ari Pyysalo Suomusjärven Sisu 39:05
22. Jari Kuusisto Salon Viesti 39:37
23. Liisa Nuuros Suomusjärven Sisu 41:06
24. Erkki Ervasto Suomusjärven Sisu 41:06
25. Ensio Laine Kiskon Kiskojat 41:42
26. Markku Järvinen Salon Vilpas 41:56
27. Jyrki Kuusisto Salon Viesti 43:54
28. Satu Lindström Kisko 44:47
29. Ossi Kalevo Muurlan Kiri 44:51
30. Ilkka Lindström Kisko 45:27
31. Antti Koski Suomusjärven Sisu 45:31
32. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 45:48
33. Mikko Mäkirinne Suomusjärven Sisu 45:51
34. Juha Kalevo Muurlan Kiri 46:30
35. Pasi Lehtinen Suomusjärven Sisu 47:55
36. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 49:01
37. Annikki Aaltonen Suomusjärven Sisu 49:01
38. Ulla Mellin Suomusjärven Sisu 50:05
39. Pekka Vuorinen Kiskon Kiskojat 54:13
40. Heli Lucenius Suomusjärven Sisu 54:36
41. Sirkka Lehtinen Suomusjärven Sisu 1:00:26
42. Matti Erikäinen Suomusjärven Sisu 1:10:27
43. Auli Nuuros Suomusjärven Sisu 1:10:28

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Salon Vilpas I 4:49:38
Heikki Kivioja, Pekka Härkönen, Sulevi Nieminen, Antero Vuorinen, Seppo Nurmi, Urmas Apaja, Kari Aaltonen

2. Suomusjärven Sisu 5:02:54
Risto Nuuros, Rauno Visa, Matti Mäkirinne, Reino Sinnelä, Jouko Visa, Martti Mäkirinne, Mauri Sinnelä

3. Halikon Hakoniskat 5:06:00
Markku Ruohonen, Kalevi Vähäkylä, Touko Tuominen, Ilkka Ratamo, Leo Luotio, Lasse Ahvenniemi, Reino Heikkilä

4. Salon Vilpas II 5:32:49
Heikki Kivioja, Pekka Härkönen, Sulevi Nieminen, Antero Vuorinen, Seppo Nurmi, Urmas Apaja, Kari Aaltonen

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Suomusjärven Sisu 1:36:55
Anneli Sinnelä, Juha Anttila, Timo Parttimaa

2. Salon Viesti 1:44:56
Jarkko Nieminen, Jouni Tittonen, Marjut Heinonen

3. Salon Vilpas 1:48:42
Tuula Saarela, Pirjo Kivioja, Janne Lehto

- Salo, Veho 1:38:39

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Tittonen 1:36:44
Pentti, Ilkka, Jouni

2. Vesa 1:44:15
Timo, Usko, Aulikki

3. Parttimaa 1:46:34
Esko, Timo, Sakari

4. Määttänen 1:50:43
Tero, Seija, Asko

5. Kalevo 2:03:31
Tauno, Juha, Ossi

6. Suomi 2:15:00
Marja-Leena, Marianne, Maarit

7. Aaltonen 2:24:19
Helena, Annikki, Antero