3. Riston Hölkkä 7.11.1982

M M35 P16 N T16 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 138. Muistopalikan puu: Kataja.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 38:12
2. Markku Ruohonen Halikon Hakoniskat 38:15
3. Heikki Kivioja Turun Weikot 38:37
4. Raimo Heiskanen Kiskon Kiskojat 39:59
5. Pekka Härkönen Salon Vilpas 40:16
6. Kauko Tuominen Salon Viesti 40:51
7. Harri Niinistö Angelniemen Ankkuri 41:11
8. Ari Paganus Angelniemen Ankkuri 41:50
9. Petri Koskinen Angelniemen Ankkuri 42:10
10. Olli Knaapi Angelniemen Ankkuri 42:30
11. Jussi Silvennoinen Kalevan Rasti 42:34
12. Rauno Ekman Muurlan Kiri 43:20
13. Mikko Mannonen Angelniemen Ankkuri 43:22
14. Timo Kärnä Suomusjärven Sisu 43:51
15. Esko Salminen Salon Vilpas 44:23
16. Lasse Ahvenniemi Halikon Hakoniskat 44:42
17. Pentti Ahola Suomusjärven Sisu 44:45
18. Veikko Nuuros Suomusjärven Sisu 45:17
19. Jarmo Reiman Angelniemen Ankkuri 45:19
20. Pekka Nikulainen Angelniemen Ankkuri 46:32
21. Keijo Mäkinen Muurlan Vihuri 47:29
22. Aulis Vesa Suomusjärven Sisu 47:36
23. Ilkka Ratamo Halikon Hakoniskat 47:52
24. Reino Sinnelä Suomusjärven Sisu 49:02
25. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 51:10
26. Markku Lietzén Suomusjärven Sisu 51:45
27. Ari Rinne Suomusjärven Sisu 54:25

Miehet 35: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Sulevi Nieminen Salon Vilpas 39:10
2. Lasse Lehto Salon Vilpas 40:56
3. Rauno Visa Suomusjärven Sisu 41:06
4. Jussi Salusvuori Angelniemen Ankkuri 41:21
5. Antero Vuorinen Salon Vilpas 42:42
6. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 43:19
7. Urmas Apaja Salon Vilpas 44:47
8. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 45:00
9. Jaakko Elo Salon Vilpas 45:52
10. Juhani Kallio Angelniemen Ankkuri 52:45

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Juha Anttila Suomusjärven Sisu 28:47
2. Jari Lehtinen Kuusjoen Humu 30:22
3. Petri Aaltonen Lohjan Urheilijat 31:18
4. Matti Kantola Marttilan Murto 32:15
5. Tommi Hopearuoho Karkkilan Pojat 32:25
6. Janne Lehto Salon Vilpas 33:06
7. Tauno Hakala Marttilan Murto 34:13
8. Esa Sainio Kiskon Työväen Urheilijat 34:16
9. Pentti Bogdanoff Kiskon Työväen Urheilijat 35:09
10. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 35:23
11. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 36:12
12. Esko Parttimaa Suomusjärven Sisu 36:12
13. Mika Flinck Kiskon Työväen Urheilijat 36:36
14. Mika Hytönen Suomusjärven Sisu 37:19
15. Asko Määttänen Suomusjärven Sisu 41:40
16. Marko Aarnio Suomusjärven Sisu 43:08
17. Pasi Lehtinen Suomusjärven Sisu 45:05
18. Jarmo Villman Suomusjärven Sisu 45:15

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 33:57
2. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 34:10
3. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 35:47
4. Pirjo Kivioja Salon Vilpas 37:42
5. Arna Määttänen Suomusjärven Sisu 41:47

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Gedi Wiander Esbo IF 33:10
2. Sari Kataja Salon Viesti 33:27
3. Merja Levomaa Salon Viesti 33:27
4. Niina Kataja Salon Viesti 35:15
5. Susanna Pihlaja Suomusjärven Sisu 35:47
6. Tiina Rödlin Kiskon Kiskojat 36:18
7. Kirsti Sipilä Toijalan Vauhti 36:53
8. Marjut Heinonen Salon Viesti 38:42
9. Marja-Leena Suomi Suomusjärven Sisu 39:23
10. Sirkku Yrjölä Suomusjärven Sisu 41:25
11. Anu Lietzén Suomusjärven Sisu 42:36
12. Virpi Levomaa Salon Viesti 43:50
13. Maarit Suomi Suomusjärven Sisu 45:44
14. Minna Jauhiainen Suomusjärven Sisu 47:46
15. Ulla Mellin Suomusjärven Sisu 47:55
16. Marja Auranen Suomusjärven Sisu 52:17
17. Satu Erikäinen Suomusjärven Sisu 52:18
18. Tarja Villman Suomusjärven Sisu 56:51
19. Iiris Lintula Suomusjärven Sisu 56:51

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Antti Valkeapää Marttilan Murto 40:21
2. Pentti Lehtonen Marttilan Murto 44:06
3. Matti Jyrkkiö Salon Viesti 44:52
4. Jorma Knaapi Angelniemen Ankkuri 45:41
5. Kimmo Flinck Kiskon Työväen Urheilijat 46:02
6. Jorma Laine Salon Palolaitos 47:13
7. Reijo Aaltonen Marttilan Murto 47:44
8. Timo Lehto Salo 48:07
9. Jarmo Heinonen Salo 48:33
10. Alfons Rödlin Kiskon Kiskojat 48:40
11. Antti Rantakokko Suomusjärvi 49:31
12. Matti Toivonen Ovako 50:44
13. Antti Saarikko Loimaa 51:24
14. Petri T. Koskinen Angelniemen Ankkuri 53:54
15. Jarkko Nieminen Salon Viesti 54:11

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Risto Himoinen Nousiainen 27:03
2. Ilkka Tittonen Salon Viesti 31:27
3. Jouni Tittonen Salon Viesti 32:32
4. Veikko Sirkiä Perniön Urheilijat 32:55
5. Pentti Tittonen Salon Viesti 33:00
6. Raimo Elonen Perniön Sisu 33:12
7. Kari Aflecht Suomusjärven Sisu 33:56
8. Osmo Jokinen Suomusjärven Sisu 34:47
9. Lasse Lammervo Perniön Urheilijat 34:58
10. Matti Bang Salon Viesti 34:59
11. Usko Vesa Kiikalan Urheilijat 35:14
12. Tommi Itkonen Angelniemen Ankkuri 36:05
13. Erkki Ervasto Suomusjärven Sisu 36:10
14. Jari Kuusisto Angelniemen Ankkuri 36:36
15. Liisa Nuuros Suomusjärven Sisu 37:24
16. Jyrki Kuusisto Angelniemen Ankkuri 37:33
17. Leena Lehtonen Marttilan Murto 38:01
18. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 38:30
19. Tarmo Virta Kiskon Kiskojat 39:30
20. Aulikki Vesa Kiikalan Urheilijat 40:10
21. Antti Koski Suomusjärven Sisu 40:52
22. Satu Lindström Kiskon Kiskojat 41:20
23. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 43:08
24. Reino Koski Suomusjärven Sisu 43:23
25. Kirsi Komulainen Kirjakkalan Alku 45:23
26. Raila Heinonen Salo 45:49
27. Tiina Lietzén Suomusjärven Sisu 46:17
28. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 47:46
29. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 47:55
30. Annikki Aaltonen Suomusjärven Sisu 49:10
31. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 49:10
32. Orvokki Jauhiainen Suomusjärven Sisu 49:45
33. Tommi Rödlin Kiskon Kiskojat 52:27
34. Mikko Mäkirinne Suomusjärven Sisu 55:42
35. Rauni Rödlin Kiskon Kiskojat 56:18
36. Onerva Villman Suomusjärven Sisu 56:56
37. Auli Nuuros Suomusjärven Sisu 1:02:45
38. Katariina Jalonen Suomusjärven Sisu 1:02:45
39. Ville Järvinen Suomusjärven Sisu 1:06:35
40. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 1:06:36
41. Maarit Ketonen Suomusjärven Sisu 1:07:40
42. Arja Järvinen Suomusjärven Sisu 1:07:40
43. Hilkka Lietzén Suomusjärven Sisu 1:07:50
44. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:12:47

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Angelniemen Ankkuri 4:57:43
Harri Niinistö, Ari Paganus, Petri Koskinen, Jussi Salusvuori, Olli Knaapi, Mikko Mannonen, Jarmo Reiman

2. Salon Vilpas 4:58:06
Sulevi Nieminen, Lasse Lehto, Pekka Härkönen, Antero Vuorinen, Urmas Apaja, Esko Salminen, Jaakko Elo

3. Suomusjärven Sisu 5:01:30
Risto Nuuros, Rauno Visa, Timo Kärnä, Pentti Ahola, Veikko Nuuros, Matti Mäkirinne, Jouko Visa

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Suomusjärven Sisu 1:36:59
Anneli Sinnelä, Riitta Ynnilä, Juha Anttila

2. Salon Viesti 1:42:09
Sari Kataja, Merja Levomaa, Niina Kataja

3. Kiskon Työväen Urheilijat 1:46:01
Esa Sainio, Pentti Bogdanoff, Mika Flinck

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Tittonen 1:36:59
Pentti, Ilkka, Jouni

2. Parttimaa 1:47:47
Esko, Timo, Sakari

3. Määttänen 1:59:14
Seija, Arna, Asko

4. Koski 2:07:23
Reino, Pekka, Antti

5. Lietzén 2:36:43
Anu, Tiina, Hilkka

6. Villman 2:39:02
Tarja, Jarmo, Onerva

7. Järvinen 3:20:51
Ville, Matti, Arja