4. Riston Hölkkä 6.11.1983

M M35 P16 N T16 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 199. Muistopalikan puu: Kuusi.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Markku Marttila Paimion Urheilijat 38:17
2. Lasse Karonen Kylmäkosken Veikot 38:28
3. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 39:00
4. Pekka Roto Someron Esa 39:11
5. Markku Ruohonen Halikon Hakoniskat 39:17
6. Heikki Kivioja Turun Weikot 40:00
7. Raimo Heiskanen Kiskon Kiskojat 40:09
8. Asko Saatsi Mesikämmenet 40:13
9. Hannu Lampinen Turun Toverit 40:20
10. Pentti Suominen Fiskarin Työväen Urheilijat 40:30
11. Matti Ottela Mesikämmenet 40:50
12. Rauno Sainio Muurlan Kiri 41:04
13. Ari Paganus Angelniemen Ankkuri 41:04
14. Roald von Schoultz Kiskon Kiskojat 41:20
15. Seppo Leinonen Lohjan Louhi 41:27
16. Jarkko Nieminen Salon Viesti 41:59
17. Petri Koskinen Angelniemen Ankkuri 42:15
18. Markku Vesalainen Kemiön Kiilat 42:49
19. Carrick von Schoultz Kiskon Kiskojat 43:05
20. Arto Aakula Paimion Urheilijat 43:14
21. Risto Gustafsson Salon Vilpas 43:38
22. Ilkka Ratamo Halikon Hakoniskat 43:45
23. Kari Aaltonen Salon Vilpas 44:15
24. Ari Järvinen Salon Vilpas 44:24
25. Toivo Hyvärinen Kemiön Kiilat 44:33
26. Martin von Schoultz Kiskon Kiskojat 44:43
27. Timo Ottela Mesikämmenet 44:48
28. Sami Siirilä Mesikämmenet 44:55
29. Heikki Sorsa Mesikämmenet 45:05
30. Petri Laaksonen Angelniemen Ankkuri 45:16
31. Ari Hyvönen Mesikämmenet 45:48
32. Anssi Mälkki Mesikämmenet 46:34
33. Tarmo Hokkanen Lohjan Louhi 47:04
34. Esko Salminen Salon Vilpas 47:30
35. Pekka Järvinen Mesikämmenet 48:16
36. Jarmo Reiman Angelniemen Ankkuri 48:25
37. Reijo Salokannel Halikon Hakoniskat 48:30
38. Veli-Pekka Määttänen Suomusjärven Sisu 49:31
39. Reino Heikkilä 49:35
40. Veikko Nuuros Suomusjärven Sisu 50:12
41. Jouni Lipponen Angelniemen Ankkuri 51:26
42. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 51:29
43. Teppo Mäkirinne Suomusjärven Sisu 52:59
44. Risto Salovaara Kiskon Kiskojat 55:41
- Olli Juusti Raision Kuula Ei aikaa

Miehet 35: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Sulevi Nieminen Salon Vilpas 38:40
2. Kalevi Seger Lohjan Louhi 39:34
3. Pekka Härkönen Salon Vilpas 40:28
4. Lasse Lehto Salon Vilpas 40:44
5. Rauno Visa Suomusjärven Sisu 41:24
6. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 42:10
7. Esko Suominen Someron Esa 42:36
8. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 42:43
9. Urmas Apaja Salon Vilpas 44:30
10. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 45:03
11. Viljo Hyttinen Lohjan Louhi 45:32
12. Kalevi Määttänen Kiskon Kiskojat 45:38
13. Jukka Saaranen Suomusjärven Sisu 46:06
14. Jouko Määttänen Lohjan Louhi 46:20
15. Antero Jalonen Suomusjärven Sisu 46:26
16. Alfons Rödlin Kiskon Kiskojat 47:36
17. Martti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 48:43
18. Taisto Lindström Salon Vilpas 49:01
19. Heikki Lustig Lohjan Louhi 49:27
20. Tauno Kalevo Muurlan Kiri 50:46
21. Antti Rannikko Muurlan Vihuri 53:37
22. Väinö Järvinen Lohjan Louhi 53:41
23. Juhani Kallio Angelniemen Ankkuri 54:21

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Juha Anttila Suomusjärven Sisu 28:32
2. Arto Kuusisto Perniön Urheilijat 28:57
3. Janne Lehto Salon Vilpas 31:38
4. Petteri Lindblom Salon Viesti 31:41
5. Jarmo Silvander Pusulan Urheilijat -58 31:46
6. Jouni Anttila Suomusjärven Sisu 31:58
7. Jari Kuusisto Angelniemen Ankkuri 32:31
8. Mika Flink Salon Vilpas 33:36
9. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 34:01
10. Esko Sainio Salon Vilpas 34:43
11. Timo Pohjolainen Halikon Hakoniskat 36:25
12. Asko Määttänen Suomusjärven Sisu 37:35
13. Esko Parttimaa Suomusjärven Sisu 37:46
14. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 37:46
15. Jarmo Villman Suomusjärven Sisu 38:11
16. Antero Aaltonen Suomusjärven Sisu 48:12
17. Jari Jalonen Suomusjärven Sisu 48:12

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Katariina Madsen Läyliäisten Luja 31:57
2. Merja Teräväinen Someron Esa 34:17
3. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 34:40
4. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 34:45
5. Carita Aminoff Lynx 37:45
6. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 38:05
7. Tuula Saarela Salon Vilpas 38:20
8. Anu Lindblom Salon Viesti 42:07
9. Arna Määttänen Suomusjärven Sisu 42:12
10. Liisa Nuuros-Ervasto Suomusjärven Sisu 45:25

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Sari Kataja Salon Viesti 32:24
2. Niina Kataja Salon Viesti 32:37
3. Anu Pukki Salon Viesti 32:50
4. Merja Levomaa Salon Viesti 33:44
5. Tiina Rödlin Kiskon Kiskojat 33:52
6. Kirsti Sipilä Toijalan Vauhti 36:00
7. Marja-Leena Suomi Suomusjärven Sisu 37:12
8. Marjut Heinonen Salon Viesti 38:28
9. Virpi Levomaa Salon Viesti 38:38
10. Pia Piironen Läyliäisten Luja 39:13
11. Sirkku Yrjölä Suomusjärven Sisu 39:26
12. Anu Lietzén Suomusjärven Sisu 40:06
13. Susanna Pihlaja Suomusjärven Sisu 41:23
14. Tarja Villman Suomusjärven Sisu 1:07:30

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Timo Hellberg Kirjakkalan Alku 41:39
2. Mika Santanen Tarvasjoen Urheilijat 42:20
3. Timo Peltonen Hanko 42:30
4. Arto Korpinen Kirjakkalan Alku 43:19
5. Veli Tynkkynen 44:04
6. Esa Heinonen Tarvasjoen Urheilijat 44:41
7. Jarmo Vuorinen Kiskon Työväen Urheilijat 45:36
8. Rainer Eeronaho SSH-83 46:01
9. Kauko Harteva Turku 46:08
10. Matti Jyrkkiö Salon Viesti 46:11
11. Pentti Viden Kemiön Kiilat 46:34
12. Jouni Lehtiranta Salo 47:32
13. Keijo Mäkinen Muurlan Kiri 47:56
14. Jari Lehtinen Kuusjoen Humu 48:04
15. Esko Valtanen Salo 48:17
16. Annika Frilander OK Orren 48:26
17. Reijo Tuominen 48:28
18. Mauri Valtanen Salo 49:04
19. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 49:30
20. Armas Tuominen Nummen Kipinä 50:21
21. Timo Savaspuro 51:08
22. Risto Nuolimaa 51:50
23. Markku Laurinen Mellilän Huovit 53:29

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Erkki Silvander Pusulan Urheilijat -58 30:30
2. Hannu Alanne Pusulan Urheilijat -58 30:34
3. Kari Sorjasaari Maskun Kataja 32:02
4. Ilkka Tittonen Salon Viesti 32:24
5. Pentti Tittonen Salon Viesti 32:34
6. Jarkko Sainio Salon Viesti 32:41
7. Jouni Tittonen Salon Viesti 32:52
8. Juha Kuoppasalmi 33:06
9. Kauko Pitkäsuo SSH-83 33:06
10. Jarmo Niitynperä Kiskon Työväen Urheilijat 33:18
11. Kalevi Johansson Veho-62 33:21
12. Aulis Vesa Suomusjärven Sisu 33:25
13. Pentti Bogdanoff Kiskon Työväen Urheilijat 33:27
14. Stefan Laaksonen Kemiön Kiilat 33:28
15. Usko Vesa Kiikalan Urheilijat 34:03
16. Pasi Airike Muurlan Kiri 34:24
17. Pekka Eklund 34:31
18. Raimo Kuusjoki Pusulan Urheilijat -58 34:47
19. Ari Lindblom Salon Viesti 34:48
20. Kari Aflecht Suomusjärven Sisu 35:03
21. Hannu Viden Kemiön Kiilat 35:42
22. Erkki Ervasto 35:51
23. Matti Bang Salon Viesti 36:14
24. Gösta Pihlgren Fiskarin Työväen Urheilijat 37:09
25. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 37:21
26. Osmo Jokinen Suomusjärven Sisu 37:27
27. Ahti Siren Turun Veteraaniurheilijat 38:49
28. Antti Koski Suomusjärven Sisu 39:16
29. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 39:37
30. Tarmo Virta Kiskon Kiskojat 40:14
31. Reino Koski Suomusjärven Sisu 40:45
32. Satu Lindström Kiskon Kiskojat 41:23
33. Hannu Veikkolin Perniön Urheilijat 41:40
34. Aulikki Vesa Kiikalan Urheilijat 41:45
35. Mikko Mäkirinne Suomusjärven Sisu 42:37
36. Tiia Lindström Kiskon Kiskojat 42:38
37. Pasi Lehtinen Suomusjärven Sisu 43:33
38. Katri Sainio Salon Viesti 44:45
39. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 45:23
40. Aira Hietanen Karjaa 46:04
41. May Kivistö Karjaa 46:05
42. Petri Sainio Salon Viesti 47:15
43. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 47:16
44. Leena Sainio Salon Viesti 48:04
45. Ville Järvinen Suomusjärven Sisu 48:18
46. Kimmo Järvinen Salon Vilpas 50:35
47. Vilho Veikkolin Perniön Urheilijat 51:27
48. Tuulia Hämälistö Suomusjärven Sisu 54:27
49. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 54:50
50. Annikki Aaltonen Suomusjärven Sisu 54:50
51. Mirja Mäkirinne Suomusjärven Sisu 56:49
52. Juha Poutanen Suomusjärven Sisu 57:08
53. Arja Järvinen Suomusjärven Sisu 57:15
54. Henrik Virtanen 58:20
55. Markku Kallio 58:21
56. Anja Poutanen Suomusjärven Sisu 59:21
57. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 59:55
58. Pirjo Veikkolin Perniön Urheiljat 1:01:45
59. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 1:01:48
60. Merja Hämälistö Suomusjärven Sisu 1:01:55
61. Heli Himberg Suomusjärven Sisu 1:04:15
62. Helena Lastuvuori 1:04:20
63. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:07:30
64. Heikki Pohjalainen Halikon Hakoniskat 1:12:00
65. Vilho Hornaeus Halikon Hakoniskat 1:12:00
66. Marja Auranen Suomusjärven Sisu 1:13:30
67. Satu Erikäinen Suomusjärven Sisu 1:13:30

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Salon Vilpas 4:56:39
Sulevi Nieminen, Pekka Härkönen, Lasse Lehto, Risto Gustafsson, Kari Aaltonen, Ari Järvinen, Urmas Apaja

2. Kiskon Kiskojat 5:04:41
Raimo Heiskanen, Juhani Peltola, Roald von Schoultz, Carric von Schoultz, Martin von Schoultz, Kalevi Määttänen, Alfons Rödlin

3. Mesikämmenet Teho-osasto 5:08:13
Asko Saatsi, Matti Ottela, Timo Ottela, Sami Siirilä, Heikki Sorsa, Ari Hyvönen, Anssi Mälkki

4. Suomusjärven Sisu 5:09:25
Risto Nuuros, Rauno Visa, Matti Mäkirinne, Jouko Visa, Jukka Saaranen, Antero Jalonen, Martti Mäkirinne

5. Lohjan Louhi 5:23:05
Kalevi Seger, Seppo Leinonen, Viljo Hyttinen, Jouko Määttänen, Tarmo Hokkanen, Heikki Lustig, Väinö Järvinen

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Suomusjärven Sisu I 1:34:31
Juha Anttila, Jouni Anttila, Timo Parttimaa

2. Salon Viesti I 1:36:42
Petteri Lindblom, Niina Kataja, Sari Kataja

3. Salon Vilpas 1:39:57
Janne Lehto, Mika Flink, Esa Sainio

4. Salon Viesti II 1:45:02
Marjut Heinonen, Anu Pukki, Merja Levomaa

5. Suomusjärven Sisu II 1:46:37
Anneli Sinnelä, Riitta Ynnilä, Marja-Leena Suomi

6. Suomusjärven Sisu III 1:53:07
Asko Määttänen, Sakari Parttimaa, Esko Parttimaa

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Tittonen 1:37:50
Pentti, Ilkka, Jouni

2. Lindblom 1:48:36
Ari, Anu, Petteri

3. Vesa 1:49:13
Aulis, Usko, Aulikki

4. Parttimaa 1:49:33
Esko, Timo, Sakari

5. Määttänen 1:57:52
Seija, Arna, Asko

6. Koski 1:59:38
Reino, Pekka, Antti

7. Lindström 2:01:22
Ilkka, Satu, Tiia

8. Sainio 2:04:41
Jarkko, Petri, Katri

9. Veikkolin 2:34:52
Hannu, Vilho, Pirjo

10. Aaltonen 2:37:52
Annikki, Helena, Antero

11. Hämälistö 2:56:10
Tuulia, Heli, Sami