5. Riston Hölkkä 4.11.1984

M M35 P16 N T16 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 206. Sää "hapekas, kostea". Muistopalikan puu: Tervaleppä.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Ken Roberts Esbo IF 37:32
2. Markku Marttila Paimion Urheilijat 37:36
3. Pekka Roto Someron Esa 38:20
4. Olli Juusti Raision Kuula 38:32
5. Heikki Kivioja Turun Weikot 39:01
6. Markku Ruohonen Halikon Hakoniskat 39:05
7. Pentti Suominen Fiskarin Työväen Urheilijat 39:12
8. Martti Rouhiainen Porvoon Urheilijat 39:16
9. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 39:48
10. Markku Sipponen Paimion Urheilijat 40:03
11. Roald von Schoultz Kiskon Kiskojat 40:06
12. Rauno Sainio Muurlan Kiri 41:02
13. Jarmo Sipponen Paimion Urheilijat 41:05
14. Jarkko Nieminen Salon Viesti 41:27
15. Juha Anttila Suomusjärven Sisu 41:36
16. Janne Lehto Angelniemen Ankkuri 42:23
17. Ari Lemminkäinen Nummelan Kisaajat 42:38
18. Jouni Lehtinen Paimion Urheilijat 41:55
19. Arto Aakula Paimion Urheilijat 43:09
20. Mikko Mannonen Angelniemen Ankkuri 43:19
21. Jussi Heikkinen Paimion Urheilijat 43:21
22. Ari Järvinen Salon Vilpas 43:45
23. Carrick von Schoultz Angelniemen Ankkuri 44:08
24. Tuomo Reponen Paimion Urheilijat 44:25
25. Kari Nieminen Muurlan Kiri 44:33
26. Jouni Jaarinen Tarvasjoen Urheilijat 44:39
27. Reino Sinnelä Suomusjärven Sisu 44:46
28. Keijo Mäkinen Muurlan Kiri 46:07
29. Jari Kuusisto Angelniemen Ankkuri 46:35
30. Janne Ståhlström Angelniemen Ankkuri 47:05
31. Jaakko Kivioja Salon Vilpas 47:36
32. Rauno Ekman Muurlan Kiri 47:38
33. Veli-Pekka Määttänen Suomusjärven Sisu 48:10
34. Antti Nummi Kiskon Kiskojat 48:13
35. Tero Nieminen Muurlan Kiri 49:02
36. Vesa Jauhiainen Suomusjärven Sisu 49:37
37. Jouko Iso-Markku Suomusjärven Sisu 50:43
38. Taisto Nieminen Muurlan Kiri 51:09
39. Tapio Salmi Muurlan Kiri 52:31
40. Teppo Mäkirinne Suomusjärven Sisu 53:29

Miehet 35: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Sulevi Nieminen Salon Vilpas 37:52
2. Kalevi Seger Lohjan Louhi 38:15
3. Raimo Sirkiä Salora 39:56
4. Pekka Härkönen Salon Vilpas 40:28
5. Antero Vuorinen Salon Vilpas 41:52
6. Reijo Hannus Angelniemen Ankkuri 42:00
7. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 42:11
8. Lasse Kataja Sammatin Sampo 42:42
9. Urmas Apaja Salon Vilpas 44:15
10. Jukka Saaranen Suomusjärven Sisu 44:56
11. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 45:13
12. Asko Virtanen Angelniemen Ankkuri 45:55
13. Jorma Tyysteri Pusulan Urheilijat -58 45:59
14. Kalevi Määttänen Kiskon Kiskojat 46:00
15. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 47:54
16. Tauno Kalevo Muurlan Kiri 48:36
17. Taisto Lindström Salon Vilpas 49:48
18. Antero Jalonen Suomusjärven Sisu 50:41

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Arto Kuusisto Perniön Urheilijat 27:26
2. Jouni Anttila Suomusjärven Sisu 32:58
3. Pasi Vuori Salon Viesti 34:08
4. Tomi Lemminkäinen Nummelan Kisaajat 35:20
5. Vesa Juusti Turun Urheiluliitto 35:33
6. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 37:05
7. Antti Koski Suomusjärven Sisu 39:33
8. Asko Määttänen Suomusjärven Sisu 44:55

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Nina Haapanen Mellilän Huovit 31:12
2. Katariina Madsen Läyliäisten Luja 31:48
3. Annikki Frilander Pargas IF 31:55
4. Nina Kataja Salon Viesti 32:02
5. Anu Pukki Salon Viesti 32:39
6. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 33:30
7. Gedi Wiander Esbo IF 34:37
8. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 38:03
9. Helena Havia Angelniemen Ankkuri 38:43
10. Arna Määttänen Suomusjärven Sisu 41:30
11. Sirkku Yrjölä Suomusjärven Sisu 51:27

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Minna-Maria Nyman Turun Urheiluliitto 31:02
2. Heidi Haapanen Mellilän Huovit 32:33
3. Merja Levomaa Salon Viesti 33:00
4. Sari Kataja 33:18
5. Minna Lietzén Salon Viesti 37:01
6. Jaana-Birgitta Brockman Muurlan Vihuri 40:40
7. Pia Piironen Läyliäisten Luja 47:45
8. Maarit Suomi Suomusjärven Sisu 49:13
9. Minna Jauhiainen Suomusjärven Sisu 51:27

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Risto Jokiniemi Fiskarin Työväen Urheilijat 42:27
2. Lasse Ahvenniemi Halikon Hakoniskat 43:15
3. Yrjö Nikkanen 43:32
4. Viljo Hyttinen Lohjan Louhi 43:42
5. Timo Hellberg Kirjakkalan Alku 43:47
6. Martti Nikkanen 43:49
7. Jukka Merikanto Särkisalon Urheilijat 43:52
8. Timo Peltomaa Hanko 44:04
9. Hannu Alanne Pusulan Urheilijat -58 44:28
10. Eero Aalto Lohjan Teho 45:46
11. Jari Lehtinen Kuusjoen Humu 45:49
12. Esko Valtonen Jorpe 46:04
13. Raimo Lehtinen Salon Vilpas 47:10
14. Vesa Elovaara 47:13
15. Jorma Rantala Kirkkonummi 47:41
16. Jarmo Talvi Salon Viesti 48:06
17. Eero Säilä Salo 48:19
18. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 48:39
19. Alfons Rödlin Kiskon Kiskojat 48:47
20. Armas Tuominen Nummen Kipinä 48:50
21. Jukka Honkasaari Piikkiön Karhu 49:18
22. Sulo Karhunen Salon Viesti 49:19
23. Matti Toivonen Ovako 50:38
24. Martti Pekkinen Salo 51:25
25. Heikki Hakamäki Kiskon Kiskojat 52:06
26. Matti Maisala Kontulan Urheilijat 52:12
27. Pentti Lampainen 52:22
28. Jarmo Heinonen 52:52
29. Veikko Haapanen Mellilän Huovit 53:12
30. Jarmo Villman Suomusjärven Sisu 53:12
31. Sakari Väisänen Oripään Vesa 54:18
32. Jorma Laaksonen Kiskon Työväen Urheilijat 54:18
33. Keijo Soon Varsinais-Suomen Veteraaniurheilijat 54:18
34. Jorma Elovaara 55:10
35. Markku Laurinen Mellilän Huovit 55:36
36. Pauli Kallio Salon Vilpas 55:46

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Ari Peltonen Salon Viesti 28:27
2. Anssi Peltonen Salon Viesti 29:26
3. Erkki Silvander Pusulan Urheilijat -58 29:45
4. Aimo Peltonen 30:56
5. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 31:01
6. Aarne Talikka Veho 31:08
7. Reijo Tuominen Olli Lehti Oy 31:26
8. Pentti Kyynäräinen Tavola 31:40
9. Heikki Vainio 31:58
10. Jouni Tittonen Salon Viesti 32:04
11. Kalevi Johansson Veho 32:13
12. Tero Määttänen Suomusjärven Sisu 32:30
13. Ilkka Tittonen Salon Viesti 32:31
14. Reijo Lahtovaara Veho 32:49
15. Pentti Tittonen 33:32
16. Seppo Olenius Kiskon Kiskojat 33:53
17. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 34:27
18. Tiina Rödlin Kiskon Kiskojat 34:45
19. Mikko Uotila Kiikalan Urheilijat 35:08
20. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 35:22
21. Vilho Valovirta Veho 35:22
22. Pentti Nyman Karinaisten Kunto 36:25
23. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 37:03
24. Usko Vesa Kiikalan Urheilijat 37:57
25. Väinö Järvinen Lohjan Louhi 37:59
26. Hannele Pohjola 38:05
27. Aulikki Vesa Kiikalan Urheilijat 38:36
28. Heidi Gihlsten Angelniemen Ankkuri 38:44
29. Satu Lindström Kiskon Kiskojat 39:36
30. Esko Parttimaa Suomusjärven Sisu 39:38
31. Hanna Veikkolin Perniön Urheilijat 40:01
32. Liisa Honkasaari Piikkiön Karhu 40:26
33. Jarno Ruohonen Suomusjärven Sisu 40:38
34. Marko Aarnio Suomusjärven Sisu 40:41
35. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 40:50
36. Pirjo Kivioja Salon Vilpas 40:59
37. Tia-Mari Lindström Kiskon Kiskojat 41:01
38. Leena Koitto 41:25
39. Ulla Koitto 41:25
40. Marjut Heinonen Salon Viesti 41:50
41. Anu Lietzén Suomusjärven Sisu 41:54
42. Katri Sainio Salon Viesti 41:55
43. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 41:59
44. Markku Aarnio Suomusjärven Sisu 42:09
45. Tarmo Virta Kiskon Kiskojat 42:12
46. Olavi Koskinen Hämeenlinnan Tarmo 42:27
47. Arttu Koskinen 42:27
48. Petri Sainio Salon Viesti 42:28
49. Pasi Lehtinen Suomusjärven Sisu 42:30
50. Reino Koski Suomusjärven Sisu 42:31
51. Pertti Kuusisto VR Urheilu 42:50
52. Jouni Iso-Markku Suomusjärven Sisu 43:33
53. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 43:33
54. Harri Laamanen Perniön Urheilijat 43:34
55. Tuula Nyman Karinaisten Kunto 43:46
56. Anna-Kaarina Uotila Kiikalan Urheilijat 44:29
57. Mikko Mäkirinne Suomusjärven Sisu 45:16
58. Jorma Salonen Suomusjärven Sisu 45:29
59. Niilo Manninen Suomusjärven Sisu 45:29
60. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 45:35
61. Marjo Makkonen 46:50
62. Paula Nikkanen 46:50
63. Tuulia Hämälistö Suomusjärven Sisu 47:00
64. Marjaana Heinonen Suomusjärven Sisu 48:06
65. Pasi Nissilä Suomusjärven Sisu 48:14
66. Leena Sainio Salo 48:14
67. Ville Järvinen Suomusjärven Sisu 48:27
68. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 48:49
69. Ahti Himberg Suomusjärven Sisu 48:50
70. Vilho Veikkolin Perniön Urheilijat 49:38
71. Viljo Lehtinen Varsinais-Suomen Veteraaniurheilijat 49:38
72. Jari Jalonen Suomusjärven Sisu 51:29
73. Atte Jalonen Suomusjärven Sisu 51:40
74. Jaana Mannonen Angelniemen Ankkuri 52:02
75. Orvokki Jauhiainen Suomusjärven Sisu 52:24
76. Sanna Heinonen 53:28
77. Raila Heinonen 53:29
78. Markku Nissilä Suomusjärven Sisu 57:48
79. Tarja Villman Suomusjärven Sisu 1:11:02
80. Virpi Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:11:02
81. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:13:05
82. Essi Salakari Suomusjärven Sisu 1:13:06
83. Heli Himberg Suomusjärven Sisu 1:20:48
84. Marja-Leena Himberg Suomusjärven Sisu 1:22:07

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Paimion Urheilijat 4:51:34
Markku Marttila, Markku Sipponen, Jarmo Sipponen, Jouni Lehtinen, Arto Aakula, Jussi Heikkinen, Tuomo Reponen

2. Salon Vilpas 5:05:36
Sulevi Nieminen, Pekka Härkönen, Antero Vuorinen, Urmas Apaja, Jaakko Kivioja, Taisto Lindström, Ari Järvinen

3. Angelniemen Ankkuri 5:11:25
Janne Lehto, Mikko Mannonen, Reijo Hannus, Carrick von Schoultz, Asko Virtanen, Jari Kuusisto, Janne Ståhlström

4. Suomusjärven Sisu 5:12:23
Risto Nuuros, Juha Anttila, Reino Sinnelä, Jukka Saaranen, Jouko Visa, Matti Mäkirinne, Veli-Pekka Määttänen

5. Muurlan Kiri 5:28:27
Rauno Sainio, Kari Nieminen, Keijo Mäkinen, Rauno Ekman, Tauno Kalevo, Taisto Nieminen, Tero Nieminen

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Salon Viesti 1:37:41
Nina Kataja, Anu Pukki, Merja Levomaa

2. Suomusjärven Sisu I 1:43:33
Jouni Anttila, Riitta Ynnilä, Pekka Koski

3. Salon Viesti II 1:44:27
Sari Kataja, Pasi Vuori, Minna Lietzén

4. Suomusjärven Sisu II 1:59:06
Seija Määttänen, Antti Koski, Arna Määttänen

5. Suomusjärven Sisu III 2:27:49
Asko Määttänen, Sirkku Yrjölä, Minna Jauhiainen

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Peltonen 1:28:49
Anssi, Ari, Aimo

2. Tittonen 1:38:07
Jouni, Ilkka, Pentti

3. Parttimaa 1:47:42
Sakari, Esko, Timo

4. Nyman 1:51:13
Minna-Maria, Pentti, Tuula

5. Määttänen 1:52:03
Seija, Arna, Tero

6. Lindström 1:55:59
Ilkka, Satu, Tia-Mari

7. Koski 1:59:09
Reino, Pekka, Antti

8. Sainio 2:12:37
Katri, Petri, Leena

9. Hämälistö 2:13:25
Sami, Heli, Tuulia

10. Sinnelä 2:58:34
Mauri, Terhi, Virpi

11. Himberg 3:31:45
Marja-Leena, Heli, Ahti