6. Riston Hölkkä 3.11.1985

M M40 M50 P16 N N40 T16 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 173. Sää kolea, räntäsateinen. Muistopalikan puu: Haapa.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Heikki Kivioja Turun Weikot 38:41
2. Markku Marttila Paimion Urheilijat 38:57
3. Olli Juusti Raision Kuula 39:27
4. Jarmo Reiman Angelniemen Ankkuri 39:41
5. Sulevi Nieminen Salon Vilpas 39:55
6. Kari Niemi Salon Viesti 40:13
7. Petri Rekunen Paimion Urheilijat 40:43
8. Markku Pilpola Paimion Urheilijat 41:29
9. Janne Lehto Angelniemen Ankkuri 41:44
10. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 41:58
11. Simo Maksimainen Fiskarin Työväen Urheilijat 42:47
12. Arto Aakula Paimion Urheilijat 42:50
13. Jarmo Vainio Suomusjärven Sisu 43:10
14. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 43:26
15. Ilkka Aakula Paimion Urheilijat 43:33
16. Kari Nieminen Muurlan Kiri 44:02
17. Ari Järvinen Salon Vilpas 44:26
18. Arto Korpinen Kirjakkalan Alku 44:33
19. Pekka Haapanen Esbo IF 44:40
20. Kari Lottonen Kiskon Kiskojat 44:42
21. Arto-Pekka Julkunen Lohjan Louhi 44:50
22. Petri Koskinen Angelniemen Ankkuri 44:52
23. Hannu Alanne Suomusjärven Sisu 44:54
24. Urmas Apaja Salon Vilpas 45:07
25. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 45:32
26. Rauno Ekman Muurlan Kiri 45:42
27. Aki Tuominen Nummen Kipinä 45:50
28. Jari Kuusisto Angelniemen Ankkuri 45:59
29. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 46:06
30. Vesa Elovaara Angelniemen Ankkuri 46:25
31. Jukka Saaranen Suomusjärven Sisu 46:38
32. Asko Virtanen Angelniemen Ankkuri 46:42
33. Tero Heikkilä Angelniemen Ankkuri 46:46
34. Reino Sinnelä Suomusjärven Sisu 47:23
35. Keijo Mäkinen Muurlan Kiri 48:14
36. Rauno Nieminen Muurlan Kiri 48:37
37. Jouni Iso-Markku Suomusjärven Sisu 48:43
38. Tapio Vuorinen Kiskon Kiskojat 48:46
39. Taisto Nieminen Muurlan Kiri 48:54
40. Kalevi Määttänen Kiskon Kiskojat 48:55
41. Tommi Cavén Paimion Urheilijat 49:23
42. Pasi Airike Muurlan Kiri 49:31
43. Veikko Nuuros Suomusjärven Sisu 50:20
44. Tero Nieminen Muurlan Kiri 50:36
45. Tapio Salmi Muurlan Kiri 50:43
46. Eino Nyman Salon Vilpas 50:47
47. Tiina Rödlin Kiskon Kiskojat 51:43
48. Jouko Iso-Markku Suomusjärven Sisu 51:51
49. Antti Nummi Kiskon Kiskojat 53:02
50. Kari Hofmann Angelniemen Ankkuri 56:20
51. Jorma Elovaara Angelniemen Ankkuri 56:20

Miehet 40: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Kalevi Seger Lohjan Louhi 39:09
2. Markku Veijalainen Lohja 42:17
3. Jouko Juvonen Karhukopla 42:31
4. Lasse Lehto Salon Vilpas 42:43
5. Rauno Visa Suomusjärven Sisu 43:10
6. Seppo Ruohonen Hyvinkää 43:45
7. Viljo Hyttinen Lohjan Louhi 45:27
8. Urpo Hiiri Paimion Urheilijat 46:21
9. Tauno Kalevo Muurlan Kiri 49:25
10. Alfons Rödlin Kiskon Kiskojat 50:04
11. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 51:32

Miehet 50: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Rainer Eeronaho Salo 46:35
2. Onni Björn Salon Vilpas 49:51
3. Armas Tuominen Nummen Kipinä 50:50
4. Pauli Kallio Salon Vilpas 58:16

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Pasi Mattila Marttilan Murto 29:52
2. Olli Koivusalo Esbo IF 30:43
3. Teppo Jalonen Salon Viesti 30:56
4. Jani Harjunpää Salon Viesti 31:17
5. Vesa Juusti Turun Urheiluliitto 32:05
6. Antti Koski Suomusjärven Sisu 37:09
7. Esko Parttimaa Suomusjärven Sisu 37:30
8. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 37:32
9. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 40:20
10. Tomi Lemminkäinen Nummelan Kisaajat 40:46
11. Pasi Nissilä Suomusjärven Sisu 44:38
12. Ville Järvinen Suomusjärven Sisu 44:51

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Nina-Maria Nyman Turun Urheiluliitto 32:33
2. Katriina Heinonen Salon Viesti 34:03
3. Merja Kaitala Kemiö 35:50
4. Pirjo Kivioja Turun Weikot 36:46
5. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 37:13
6. Helena Havia Angelniemen Ankkuri 37:42
7. Marjut Heinonen Salon Viesti 38:48
8. Terttu Leppähaara Helsinki 38:52
9. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 41:54

Naiset 40: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 38:24
2. Maija Suominen Muurlan Vihuri 38:37

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Marjaana Rautelin Esbo IF 33:28
2. Heidi Haapanen Mellilän Huovit 34:15
3. Minna Lietzén Salon Viesti 37:43
4. Virpi Elovaara Angelniemen Ankkuri 40:24
5. Tuulia Hämälistö Suomusjärven Sisu 42:57
6. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 46:24
7. Tarja Villman Suomusjärven Sisu 1:20:41

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Risto Jokiniemi Fiskarin Työväen Urheilijat 43:00
2. Jouko Tikkanen Perniön Urheilijat 45:20
3. Jari Laitamäki Fiskarin Työväen Urheilijat 45:23
4. Timo Hellberg Kirjakkalan Alku 45:38
5. Esko Valtonen Salo 46:28
6. Jorma Rantala Kiskon Työväen Urheilijat 46:57
7. Jari Lehtinen Kuusjoen Humu 46:58
8. Timo Grönholm Halikon Hakoniskat 48:18
9. Anu Pukki Salo 50:54
10. Stefan Malm Fiskarin Työväen Urheilijat 51:58
11. Jorma Laaksonen Kisko 52:11
12. Reino Heikkilä Halikon Hakoniskat 52:36
13. Matti Lehtonen Halikon Hakoniskat 52:37
14. Gedi Wiander Esbo IF 52:38
15. Eero Säilä Salo 54:14
16. Jarmo Villman Suomusjärven Sisu 57:53

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Kauko Tuominen Salon Viesti 28:42
2. Anssi Peltonen Salon Viesti 29:18
3. Ari Peltonen Salon Viesti 30:21
4. Aimo Peltonen Salon Viesti 30:54
5. Tapani Kaitala Kirjakkalan Alku 31:14
6. Heikki Vainio Kiskon Kiskojat 31:18
7. Touko Tuominen Halikon Hakoniskat 31:32
8. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 32:24
9. Timo Peltomaa Karjaa 30:30
10. Reijo Tuominen Olli Lehti Oy 32:53
11. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 33:18
12. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 34:26
13. Jarmo Heinonen 35:53
14. Raimo Kuusjoki Pusulan Urheilijat -58 35:58
15. Olli Harjanne Lohja 36:11
16. Harri Jokivirta Ikkala 37:23
17. Markku Laurinen Mellilän Huovit 37:26
18. Pentti Nyman Karinaisten Kunto 37:33
19. Osmo Jokinen Suomusjärven Sisu 37:39
20. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 38:08
21. Ahti Siren Turun Varuskunnan Urheilijat 38:15
22. Veikko Haapanen Mellilän Huovit 38:35
23. Kalervo Lairikko Harjavalta 39:02
24. Satu Lindström Kiskon Kiskojat 39:08
25. Tia-Mari Lindström Kiskon Kiskojat 39:08
26. Hannele Pohjola 39:10
27. Usko Vesa Kiikalan Urheilijat 39:46
28. Keijo Suominen Hanko 39:48
29. Ulla Koitto 40:30
30. Aulikki Vesa Kiikalan Urheilijat 41:17
31. Asko Määttänen Suomusjärven Sisu 41:28
32. Leena Sainio 41:59
33. Mikko Mäkirinne Suomusjärven Sisu 42:40
34. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 42:54
35. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 42:54
36. Reino Koski Suomusjärven Sisu 43:38
37. Niilo Manninen Suomusjärven Sisu 44:13
38. Pentti Jokela Angelniemen Ankkuri 44:36
39. Antti Suominen Nummen Kipinä 45:13
40. Pasi Lehtinen Suomusjärven Sisu 48:05
41. Katri Sainio Salon Viesti 48:35
42. Marjaana Heinonen Suomusjärven Sisu 48:46
43. Sari Himberg Suomusjärven Sisu 48:46
44. Sanna Kalevo Muurlan Kiri 49:22
45. Vesa Kalevo Muurlan Kiri 49:24
46. Petri Sainio Salon Viesti 49:35
47. Päivi Nuutinen Suomusjärven Sisu 49:35
48. Sanna Heinonen Salon Viesti 52:02
49. Raila Heinonen Salon Viesti 52:03
50. Tommi Rödlin Kiskon Kiskojat 53:11
51. Pekka Nurmi 53:52
52. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 53:52
53. Annikki Aaltonen Suomusjärven Sisu 53:52
54. Vilho Veikkolin Perniö 55:11
55. Kyllikki Veikkolin Perniö 55:13
56. Merja Hämälistö Suomusjärven Sisu 1:06:40
57. Sanna Hämälistö Suomusjärven Sisu 1:06:40
58. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:07:53
59. Virpi Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:20:40
60. Emmi Salakari Suomusjärven Sisu 1:30:00
61. Heli Heinonen Suomusjärven Sisu 1:30:00

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Paimion Urheilijat 5:03:16
Markku Marttila, Petri Rekunen, Markku Pilpola, Arto Aakula, Ilkka Aakula, Tommi Cavén, Urpo Hiiri

2. Angelniemen Ankkuri 5:12:09
Jarmo Reiman, Janne Lehto, Petri Koskinen, Jari Kuusisto, Tero Heikkilä, Asko Virtanen, Vesa Elovaara

3. Suomusjärven Sisu 5:12:56
Jarmo Vainio, Matti Mäkirinne, Hannu Alanne, Risto Nuuros, Jouko Visa, Rauno Visa, Jukka Saaranen

4. Salon Vilpas 5:31:05
Sulevi Nieminen, Ari Järvinen, Urmas Apaja, Lasse Lehto, Onni Björn, Eino Nyman, Pauli Kallio

5. Muurlan Kiri 5:34:25
Kari Nieminen, Rauno Ekman, Keijo Mäkinen, Rauno Nieminen, Taisto Nieminen, Pasi Airike, Tauno Kalevo

6.Kiskon Kiskojat 5:39:10
Juhani Peltola, Kari Lottonen, Alfons Rödlin, Tapio Vuorinen, Kalevi Määttänen, Tiina Rödlin, Antti Nummi

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Salon Viesti 1:36:16
Katriina Heinonen, Teppo Jalonen, Jani Harjunpää

2. Suomusjärven Sisu I 1:51:52
Anneli Sinnelä, Antti Koski, Esko Parttimaa

3. Suomusjärven Sisu II 1:56:16
Pekka Koski, Seija Määttänen, Sami Hämälistö

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Peltonen 1:30:33
Anssi, Ari, Aimo

2. Tuominen 1:33:07
Touko, Reijo, Kauko

3. Parttimaa 1:42:20
Timo, Sakari, Esko

4. Lindström 1:51:34
Ilkka, Satu, Tia-Mari

5. Koski 1:58:19
Pekka, Antti, Reino

6. Hämälistö 2:09:41
Heli, Tuulia, Sami

7. Sainio 2:20:09
Katri, Petri, Leena

8. Sinnelä 3:05:46
Anneli, Terhi, Virpi