7. Riston Hölkkä 2.11.1986

M M40 M50 P16 N N40 T16 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 194. Sää poutainen. Muistopalikan puu: Omenapuu.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Heikki Kivioja Turun Weikot 38:01
2. Rauno Sainio Muurlan Kiri 38:43
3. Olli Juusti Raision Kuula 39:00
4. Taisto Nieminen Karjalohjan Urheilijat 39:53
5. Arto Kuusisto Perniön Urheilijat 40:07
6. Seppo Leinonen IVO 40:10
7. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 40:18
8. Pentti Suominen Fiskarin Työväen Urheilijat 40:26
9. Janne Lehto Angelniemen Ankkuri 40:27
10. Jukka Merikanto Särkisalon Urheilijat 40:46
11. Matti Yliluikki Perttelin Peikot 41:12
12. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 41:14
13. Risto Gustafsson Salon Vilpas 41:57
14. Esko Tynkkynen Someron Voima 42:36
15. Kari Nieminen Muurlan Kiri 43:18
16. Esko Valtonen Muurlan Kiri 44:32
17. Kari Aaltonen Salon Vilpas 44:39
18. Kari Luoma Kiskon Kiskojat 44:53
19. Kari Lottonen Kiskon Kiskojat 45:18
20. Reino Sinnelä Suomusjärven Sisu 45:32
21. Joni Kallio Salon Vilpas 46:51
22. Jouni Lähde Muurlan Kiri 47:02
23. Rauno Ekman Muurlan Kiri 47:43
24. Kalevi Määttänen Kiskon Kiskojat 48:12
25. Jukka Saaranen Suomusjärven Sisu 48:37
26. Tapio Vuorinen Kiskon Kiskojat 49:38
27. Tero Nieminen Muurlan Kiri 50:16
28. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 54:17

Miehet 40: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Kalevi Seger Lohjan Louhi 38:18
2. Sulevi Nieminen Salon Vilpas 39:36
3. Harri Lankinen Turun Weikot 41:07
4. Kauko Järvinen Raision Ryhti 42:11
5. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 42:56
6. Rauno Visa Suomusjärven Sisu 43:12
7. Urmas Apaja Salon Vilpas 43:48
8. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 45:25
9. Tauno Kalevo Muurlan Kiri 47:51
10. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 51:16
11. Pertti Mamia Kiskon Kiskojat 51:44

Miehet 50: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Kalevi Hakonen Porkkalan Reipas 44:28
2. Kurt Gustafsson Porvoo 46:36
3. Pertti Kukkonen Espoon Tapiot 48:34
4. Lauri Hintsanen Halikko 50:55
5. Arvi Rättö Nummen Kipinä 51:20
6. Vilho Valovirta Veho 62 51:55
7. Armas Tuominen Nummen Kipinä 52:13
8. Mauno Fredrikson Kirjakkalan Alku 58:02

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Pasi Mattila Marttilan Murto 27:27
2. Teppo Jalonen Salon Viesti 28:17
3. Jari Laitamäki Fiskarin Työväen Urheilijat 30:05
4. Pasi Vainionpää Ryttylän Kiri 30:20
5. Marko Jaatinen Salon Viesti 31:12
6. Vesa Juusti Turun Urheiluliitto 31:20
7. Pentti Moilanen Lohjan Louhi 32:41
8. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 33:59
9. Esko Parttimaa Suomusjärven Sisu 34:22
10. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 34:26
11. Antti Koski Suomusjärven Sisu 34:45
12. Tomi Lemminkäinen Nummelan Kisaajat 36:47
13. Pasi Nissilä Suomusjärven Sisu 37:30

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Mirjam Tynkkynen Someron Voima 31:00
2. Merja Valme Turun Pyrkivä 31:53
3. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 32:42
4. Merja Kaitala Kemiön Kiilat 32:54
5. Satu Vähäkylä Halikon Hakoniskat 33:53
6. Pirjo Kivioja Turun Weikot 35:05
7. Rauni Kanerva Esbo IF 35:41
8. Merja Ojala Kiskon Kiskojat 36:12
9. Ulla Leppä Salora 37:56
10. Liisa Honkasaari Piikkiön Karhu 38:42
11. Leila Jalonen Salora 44:50
12. Airi Mäkinen Salora 48:17

Naiset 40: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 39:42

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Merja Levomaa Maarian Mahti 32:03
2. Satu Lindström Kiskon Kiskojat 35:49
3. Minna Laurila Vihdin Viesti 35:56
4. Minna Lietzén Salon Viesti 36:46
5. Tia-Mari Lindström Kiskon Kiskojat 37:09
6. Jaana Brockman Muurlan Vihuri 38:21
7. Tuulia Hämälistö Suomusjärven Sisu 39:29
8. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 40:05

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Risto Jokiniemi Fiskarin Työväen Urheilijat 41:46
2. Ari Järvinen Enso 43:03
3. Aki Tuominen Nummen Kipinä 44:18
4. Reijo Salokannel Halikon Hakoniskat 45:18
5. Raimo Lehtinen Aluesairaala 45:21
6. Eero Aalto 46:07
7. Jukka Honkasaari Piikkiön Karhu 47:02
8. Kalevi Johansson Veho 62 47:20
9. Kari Nurmisto Salo 47:45
10. Pentti Lampainen Enso 48:10
11. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 49:28
12. Terho Lagerroos LYS 50:03
13. Taisto Kosonen Somero 50:07
14. Tuure Vuorivirta Karkkila 50:12
15. Olli Suonne Helsinki 50:18
16. Matti Toivonen Ovako 50:42
17. Matti Lehtonen Halikon Hakoniskat 50:55
18. Heikki Lustig ViTa 51:31
19. Anu Pukki Salo 53:43
20. Matti Silferberg TuKo 54:46
21. Mauno Hakkila Salora 55:03
22. Jari Kavander LYS 1:04:37

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Anssi Peltonen Salon Viesti 28:03
2. Petri Salminen Salon Viesti 28:15
3. Petri Vuori Salon Viesti 28:19
4. Olli Seppänen Fiskarin Työväen Urheilijat 28:30
5. Ari Peltonen Salon Viesti 28:38
6. Lasse Lehto Salon Vilpas 29:17
7. Tapani Kaitala Kirjakkalan Alku 29:34
8. Seppo Rosnell Halikko 30:14
9. Aimo Peltonen Salon Viesti 30:25
10. Harri Elovaara Pyörä-83 30:36
11. Timo Peltomaa Karjaa 31:02
12. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 31:10
13. Reijo Tuominen Olli Lehti Oy 32:12
14. Esko Salminen Salon Vilpas 33:18
15. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 33:50
16. Ari Kaitala Kemiön Kiilat 34:09
17. Mikko Uotila Kiikalan Urheilijat 34:10
18. Tero Määttänen Suomusjärven Sisu 34:26
19. Jarmo Heinonen Salon Viesti 34:41
20. Martti Lehtonen Rauma 34:48
21. Matti Sjöman Enso 35:11
22. Olli Harjanne Loks 35:22
23. Väinö Lintunen Siuntion Sisu 36:16
24. Kalervo Lairikko Harjavalta 36:45
25. Osmo Jokinen Suomusjärven Sisu 36:53
26. Timo Lietzén Salon Viesti 37:17
27. Antti Nummi Kiskon Kiskojat 37:31
28. Jussi Kivioja Halikko 37:31
29. Pentti Danbom Vihti 37:32
30. Vesa Rautanen Nummen Kipinä 37:37
31. Antti Saarikko Varsinais-Suomen Veteraaniurheilijat 37:57
32. Helmer Nurmi Vainion Liikenne 38:04
33. Usko Vesa Kiikalan Urheilijat 38:30
34. Jaana Lehto Angelniemen Ankkuri 38:31
35. Ahti Siren TuVu 38:31
36. Kauko Pitkäsuo Fiskars 39:11
37. Gösta Pihlgren Fiskarin Työväen Urheilijat 39:44
38. Katri Sainio Salon Viesti 39:52
39. Aulikki Vesa Kiikalan Urheilijat 39:59
40. Toni Jyräsalo Suomusjärven Sisu 40:11
41. Anna-Kaarina Uotila Kiikalan Urheilijat 40:50
42. Riikka Uotila Kiikalan Urheilijat 40:50
43. Reino Koski Suomusjärven Sisu 40:53
44. Asko Määttänen Suomusjärven Sisu 42:18
45. Petri Sainio Salon Viesti 42:24
46. Leena Sainio Salon Viesti 42:50
47. Janne Harilahti Suomusjärven Sisu 43:08
48. Ville Järvinen Suomusjärven Sisu 43:19
49. Jarmo Tuuri 43:22
50. Marko Vainio Muurlan Kiri 43:23
51. Vesa Kalevo Muurlan Kiri 43:23
52. Helena Salminen Salon Vilpas 43:47
53. Pasi Lehtinen Suomusjärven Sisu 43:52
54. Antti Tuominen Nummen Kipinä 44:04
55. Nina-Mari Salminen Salon Vilpas 44:26
56. Sanna Heinonen Salon Viesti 45:17
57. Raila Heinonen Salon Viesti 45:18
58. Tuomo Riikonen 46:05
59. Sanna Hämälistö Suomusjärven Sisu 46:30
60. Kerttu Ahonen Karkkila 47:03
61. Arna Määttänen Suomusjärven Sisu 47:21
62. Lasse Ahvenniemi Vaskion Po. 47:24
63. Rea Hietanen Angelniemen Ankkuri 47:55
64. Marjut Heinonen Salon Viesti 48:25
65. Eila Mamia Kiskon Kiskojat 48:35
66. Mika Hämälistö Suomusjärven Sisu 50:53
67. Merja Hämälistö Suomusjärven Sisu 50:53
68. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 51:09
69. Juhani Korvenmaa Karhukopla 51:13
70. Heikki Jyräsalo Suomusjärven Sisu 51:21
71. Terttu Ryyppö Suomusjärven Sisu 52:04
72. Päivi Nissilä NuHu 54:00
73. Antti Linnakoski NuHu 54:00
74. Atte Jalonen Suomusjärven Sisu 55:43
75. Juha Poutanen Suomusjärven Sisu 57:29
76. Anja Poutanen Suomusjärven Sisu 57:33
77. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:01:00
78. Kalle Järvinen Suomusjärven Sisu 1:01:30
79. Sanna Leppä Suomusjärven Sisu 1:04:17
80. Virpi Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:05:14
81. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 1:05:14
82. Tarja Villman Suomusjärven Sisu 1:05:15
83. Heli Heinonen Suomusjärven Sisu 1:06:40
84. Jari Heinonen Suomusjärven Sisu 1:06:47
85. Essi Salakari Suomusjärven Sisu 1:08:10
86. Arja Järvinen Suomusjärven Sisu 1:09:02
87. Maarit Ketonen Suomusjärven Sisu 1:09:02
88. Helena Lastuvuori Suomusjärven Sisu 1:09:25
89. Lea Tuuri 1:09:25
90. Kerttu Liukku Suomusjärven Sisu 1:47:45
91. Raila Ekman Kiikalan Urheilijat 1:47:45

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Muurlan Kiri 5:19:25
Rauno Sainio, Kari Nieminen, Esko Valtonen, Jouni Lähde, Rauno Ekman, Tauno Kalevo, Tero Nieminen

2. Suomusjärven Sisu 5:20:17
Risto Nuuros, Matti Mäkirinne, Rauno Visa, Jouko Visa, Reino Sinnelä, Jukka Saaranen, Matti Järvinen

3. Kiskon Kiskojat 5:32:15
Juhani Peltola, Kari Luoma, Kari Lehtonen, Kalevi Määttänen, Tapio Vuorinen, Ilkka Lindström, Pertti Mamia

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Salon Viesti 1:36:15
Teppo Jalonen, Marko Jaatinen, Minna Lietzén

2. Suomusjärven Sisu I 1:41:03
Riitta Ynnilä, Pekka Koski, Esko Parttimaa

3. Suomusjärven Sisu II 1:46:41
Sami Hämälistö, Antti Koski, Pasi Nissilä

4. Kiskon Kiskojat 1:49:10
Satu Lindström, Merja Ojala, Tia-Mari Lindström

5. Suomusjärven Sisu III 1:59:16
Tuulia Hämälistö, Seija Määttänen, Heli Hämälistö

6. Salora 2:11:03
Ulla Leppä, Leila Jalonen, Airi Mäkinen

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Peltonen 1:27:06
Anssi, Ari, Aimo

2. Parttimaa 1:39:22
Sakari, Timo, Esko

3. Koski 1:49:37
Pekka, Antti, Reino

4. Hämälistö 1:54:00
Sami, Tuulia, Heli

5. Uotila 1:55:50
Mikko, Anna-Kaarina, Riikka

6. Määttänen 1:56:26
Tero, Seija, Asko

7. Salminen 2:01:31
Esko, Helena, Nina-Mari

8. Sainio 2:05:06
Katri, Petri, Leena

9. Heinonen 2:05:16
Jarmo, Sanna, Raila

10. Hämälistö II 2:28:16
Sanna, Mika, Merja

11. Järvinen 2:53:51
Arja, Kalle, Ville