8. Riston Hölkkä 1.11.1987

M M40 M50 P16 N N40 T16 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 175. Sää tihkusateinen. Muistopalikan puu: Poppeli.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Ken Roberts Esbo IF 37:35
2. Heikki Kivioja Turun Weikot 37:50
3. Pasi Mattila Marttilan Murto 37:53
4. Jarmo Reiman Angelniemen Ankkuri 38:02
5. Keijo Lamminpää Nousiaisten Susi 38:04
6. Kim Österberg Esbo IF 38:13
7. Arto Korpinen Kirjakkalan Alku 38:30
8. Taisto Nieminen Karjalohjan Urheilijat 38:35
9. Teppo Jalonen Marttilan Murto 38:36
10. Keith Roberts Esbo IF 39:02
11. Olli Juusti Raision Kuula 39:10
12. Janne Lehto Kirjakkalan Alku 39:56
13. Hannu Kurppa HNMKY 40:12
14. Pentti Suominen Fiskarin Työväen Urheilijat 40:14
15. ? ?
16. ? ?
17. Ari Järvinen Muurlan Kiri 42:07
18. Pekka Haapanen Esbo IF 42:24
19. Olli Koivusalo Esbo IF 42:24
20. Peter Rolin Esbo IF 42:24
21. Jukka Merikanto Kirjakkalan Alku 42:31
22. Pasi Rantanen Fiskarin Työväen Urheilijat 42:33
23. Rauno Ekman Muurlan Kiri 42:39
24. Kari Nieminen Muurlan Kiri 42:40
25. Esko Valtonen Muurlan Kiri 43:27
26. Jouni Lähde Muurlan Kiri 44:06
27. Thomas Ekström Fiskarin Työväen Urheilijat 44:13
28. Jari Lehtinen Kuusjoen Humu 44:47
29. Aki Tuominen Nummen Kipinä 45:06
30. Hans Ahokainen Esbo IF 45:10
31. Veli Tynkkynen Perttelin Peikot 45:18
32. Rauno Nieminen Muurlan Kiri 45:45
33. Marko Jaatinen Salon Viesti 46:25
34. Pasi Airike Muurlan Kiri 48:09
35. Hannu Alanne Suomusjärven Sisu 50:16
36. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 50:20
37. Markku Vuori Fiskarin Työväen Urheilijat 51:47
38. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 53:21
39. Pertti Kokko Muurlan Kiri 53:50
- Juha Anttila Suomusjärven Sisu Ei aikaa

Miehet 40: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Paavo Vartiainen Turun Urheiluliitto 38:47
2. Risto Malin Turun Weikot 42:35
3. Urmas Apaja Muurlan Kiri 44:54
4. Eero Karjalainen Leino 45:47
5. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 47:42
6. Veikko Haapanen Mellilän Huovit 49:58
7. Markku Laurinen Mellilän Huovit 51:10
8. Pertti Mamia Kiskon Kiskojat 52:21

Miehet 50: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Tauno Valasti HHS 39:31
2. Kalevi Hakanen Kirkkonummen Urheilijat 43:56
3. Matti Tallqvist Kirkkonummen Urheilijat 44:19
4. Rainer Eeronaho Muurlan Kiri 44:48
5. Antero Salmi Raision Kuula 45:52
6. Raul Helenius PTL 46:46
7. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 48:49
8. Armas Tuominen Nummen Kipinä 50:43
9. Pekka Haukijärvi Naantali 52:41

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Pasi Vainionpää Ryttylän Kiri 28:36
2. Mika Laitamäki Fiskarin Työväen Urheilijat 29:45
3. Pasi Nissilä Suomusjärven Sisu 31:40
4. Santtu-Pekka Vuori Fiskarin Työväen Urheilijat 33:10
5. Mikko Lehti Salon Viesti 33:46
6. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 33:54
7. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 35:02
8. Tomi Lemminkäinen Nummelan Kisaajat 37:00
9. Antti Koski Suomusjärven Sisu 37:17
10. Teemu Vuori Fiskarin Työväen Urheilijat 37:21
11. Toni Jyräsalo Suomusjärven Sisu 38:05
12. Atte Jalonen Suomusjärven Sisu 50:59
13. Pasi Simontaival Fiskarin Työväen Urheilijat 1:13:38

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Kirsi Valasti Helsingin Kisaveikot 29:37
2. Minna-Mari Nyman Turun Urheiluliitto 29:51
3. Maritta Stenvik Esbo IF 31:32
4. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 31:43
5. Mirjam Tynkkynen Someron Voima 32:09
6. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 32:13
7. Merja Kaitala Kemiön Kiilat 33:34
8. Heidi Haapanen Mellilän Huovit 34:10
9. Nina Kataja Salon Viesti 34:24
10. Pirkko Haatio Helsingin Suunnistajat 35:19
11. Rauni Kanerva Esbo IF 1:07:34

Naiset 40: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Maija Valme Turun Pyrkivä 32:06
2. Marja Eloranta Sammatin Sampo 38:27
3. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 44:06
4. Terttu Ryyppö Suomusjärven Sisu 52:08

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Merja Levomaa Maarian Mahti 33:19
2. Jaana Brockmann 37:19
3. Noora Leskinen Fiskarin Työväen Urheilijat 38:33
4. Tuulia Hämälistö Suomusjärven Sisu 39:14
5. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 41:11
6. Sanna Leppä Suomusjärven Sisu 1:07:53

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Esko Tynkkynen Someron Voima 42:08
2. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 44:09
3. Timo Peltomaa Karjaa 44:59
4. Jaakko Kivioja 45:08
5. Matti Toivonen Ovako 49:02
6. Pentti Lampainen Ahlstöm 49:37
7. Taisto Kosonen Somero 49:37
8. Esko Salminen Salon Vilpas 49:53
9. Tiina Rödlin Suomusjärven Sisu 50:34
10. Anu Pukki Salo 52:40
11. Reijo Saarni Sammatin Sampo 56:04
12. Mauno Hakkila Salora 57:16

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Anssi Peltonen Salon Viesti 27:19
2. Ari Peltonen Salon Viesti 27:19
3. Petri Vuori Salon Viesti 28:33
4. Harri Elovaara Pyörä-83 29:36
5. Aimo Peltonen Salon Viesti 30:37
6. Heikki Vainio Kiskon Kiskojat 30:45
7. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 30:58
8. Arvi Leppänen Forssa 31:09
9. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 32:45
10. Jarmo Heinonen Salon Viesti 33:57
11. Kari Henttinen Kiskon Kiskojat 35:30
12. Veikko Sirkiä Maito-Aura 35:30
13. Valto Ylimaa Leinovalu 35:38
14. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 35:50
15. Raimo Kuusjoki 36:18
16. Per Hult 36:37
17. Esko Parttimaa Suomusjärven Sisu 37:05
18. Satu Lindström Kiskon Kiskojat 37:06
19. Tapio Virtanen 37:07
20. Matti Tossavainen 37:20
21. Raimo Laakso 37:45
22. Tiia-Mari Lindström Kiskon Kiskojat 37:52
23. Vilho Valu Leinovalu 38:47
24. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 38:56
25. Merja Ojala Kiskon Kiskojat 38:58
26. Janne Harilahti Suomusjärven Sisu 39:17
27. Antti Saarikko Loimaa 39:18
28. Hannu Fredriksson Kirjakkalan Alku 39:34
29. Aulikki Vesa Kiikalan Urheilijat 40:33
30. Jorma Salonen Suomusjärven Sisu 40:49
31. Jaana Lehto Kirjakkalan Alku 40:50
32. Jaakko Heino Sammatin Sampo 40:52
33. Ville Järvinen Suomusjärven Sisu 40:53
34. Usko Vesa Kiikalan Urheilijat 41:10
35. Jonna Valtonen Salon Viesti 41:30
36. Gösta Pihlgren Fiskarin Työväen Urheilijat 41:37
37. Reino Koski Suomusjärven Sisu 41:41
38. Heli Henttinen Kiskon Kiskojat 43:08
39. Pasi Lehtinen Suomusjärven Sisu 43:23
40. Helena Salminen Salon Vilpas 43:43
41. Sanna Heinonen Salon Viesti 44:25
42. Raila Heinonen Salon Viesti 44:33
43. Toni Haapanen Mellilän Huovit 45:13
44. Elina Kivioja Angelniemen Ankkuri 45:18
45. Antti Tuominen Nummen Kipinä 45:54
46. Helena Kaitala Kemiön Kiilat 46:07
47. Tomi Saarni Sammatin Sampo 46:09
48. Teemu Saarni Sammatin Sampo 46:20
49. Jaakko Laurinen Mellilän Huovit 46:29
50. Jouni Anttila Suomusjärven Sisu 48:20
51. Raisa Ekman Kiikalan Urheilijat 48:20
52. Marko Aarnio Suomusjärven Sisu 48:20
53. Hannu Henttinen Kiskon Kiskojat 49:16
54. Raija Henttinen Kiskon Kiskojat 49:16
55. Mika Hämälistö Suomusjärven Sisu 49:33
56. Vilho Veikkolin Perniö 49:40
57. Kalle Järvinen Suomusjärven Sisu 49:42
58. Sanna Hämälistö Suomusjärven Sisu 51:38
59. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 52:08
60. Merja Hämälistö Suomusjärven Sisu 52:25
61. Juha Poutanen Suomusjärven Sisu 52:46
62. Juhani Korvenmaa Karhukopla 55:35
63. Hannu Pitkänen Pyörä-83 56:55
64. Ritva Ynnilä Suomusjärven Sisu 58:17
65. Sirkka Lehtinen Suomusjärven Sisu 58:17
66. Anja Poutanen Suomusjärven Sisu 58:20
67. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 59:23
68. Virpi Sinnelä Suomusjärven Sisu 59:24
69. Suvi Lehtinen 1:08:01
70. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu ?
71. Kerttu Liukku Suomusjärven Sisu ?
72. Raila Ekman Kiikalan Urheilijat 1:36:30

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Esbo IF 4:47:12
Ken Roberts, Kim Österberg, Keith Roberts, Pekka Haapanen, Olli Koivusalo, Peter Rolin, Hans Ahokainen

2. Muurlan Kiri 5:04:41
Ari Järvinen, Rauno Ekman, Kari Nieminen, Esko Valtonen, Jouni Lähde, Rainer Eeronaho, Urmas Apaja

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Suomusjärven Sisu I 1:35:36
Pasi Nissilä, Riitta Ynnilä, Anneli Sinnelä

2. Fiskarin Työväen Urheilijat 1:40:16
Mika Laitamäki, Santtu-Pekka Vuori, Teemu Vuori

3. Suomusjärven Sisu II 1:46:13
Pekka Koski, Sami Hämälistö, Antti Koski

4. Suomusjärven Sisu III 1:58:30
Toni Jyräsalo, Tuulia Hämälistö, Heli Hämälistö

5. Suomusjärven Sisu IV 2:27:13
Seija Määttänen, Atte Jalonen, Terttu Ryyppö

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Peltonen 1:25:15
Anssi, Ari, Aimo

2. Parttimaa 1:40:48
Sakari, Timo, Esko

3. Lindström 1:50:48
Satu, Ilkka, Tiia-Mari

4. Koski 1:52:52
Pekka, Antti, Reino

5. Hämälistö I 1:55:27
Sami, Tuulia, Heli

6. Heinonen 2:02:55
Jarmo, Sanna, Raila

7. Henttinen 2:07:54
Kari, Heli, Hannu

8. Sinnelä 2:31:00
Anneli, Terhi, Virpi

9. Hämälistö II 2:33:36
Mika, Sanna, Merja

10. Lehtinen 2:49:41
Pasi, Sirkka, Suvi