9. Riston Hölkkä 6.11.1988

M M40 M50 P16 N N40 T16 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 171. Muistopalikan puu: Hopeapaju.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Reijo Tikka Viipurin Urheilijat 36:47
2. Teppo Jalonen Marttilan Murto 37:22
3. Pasi Mattila Marttilan Murto 38:01
4. Vesa Syrjälä Marttilan Murto 38:46
5. Heikki Kivioja Turun Weikot 39:15
6. Ari-Pekka Rauttola Loviisan Tor 39:57
7. Jukka Merkikanta Kirjakkalan Alku 39:59
8. Janne Lehto Angelniemen Ankkuri 40:14
9. Vilho Kauppinen Kirkkonummen Urheilijat 40:27
10. Pentti Suominen Fiskarin Työväen Urheilijat 40:52
11. Petri Lietzén Muurlan Kiri 40:55
12. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 40:58
13. Risto Gustafsson Angelniemen Ankkuri 41:01
14. Teemu Kemppainen Karjaan Ura 41:31
15. Pasi Vainionpää Ryttylän Kiri 41:32
16. Urpo Mustonen Kirkkonummen Urheilijat 41:35
17. Rauno Ekman Muurlan Kiri 42:08
18. Raimo Heiskanen Kiskon Kiskojat 42:11
19. Harri Elovaara Muurlan Kiri 42:14
20. Tero Heikkilä Angelniemen Ankkuri 42:16
21. Kari Nieminen Muurlan Kiri 42:25
22. Jouni Lähde Muurlan Kiri 43:39
23. Jouni Nurminen Lohjan Louhi 44:00
24. Esko Valtonen Muurlan Kiri 44:27
25. Mikko Mannonen Angelniemen Ankkuri 45:24
26. Vesa Elovaara Angelniemen Ankkuri 45:40
27. Jouko Iso-Markku Suomusjärven Sisu 50:53
28. Eero Nurminen Suomusjärven Sisu 52:09
29. Markku Lietzén Suomusjärven Sisu 52:59
30. Harri Salo Suomusjärvi 53:56
31. Jarmo Villman Suomusjärven Sisu 56:57

Miehet 40: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Sulevi Nieminen Salon Vilpas 39:28
2. Markku Veijalainen Lohja 41:45
3. Pekka Härkönen Angelniemen Ankkuri 42:17
4. Veikko Similä Kirkkonummen Urheilijat 42:32
5. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 43:33
6. Jussi Salusvuori Angelniemen Ankkuri 43:48
7. Pekka Tuovinen Pohjois-Espoon Ponsi 43:55
8. Reijo Laukkanen Koski Tl 45:29
9. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 45:32
10. Urmas Apaja Muurlan Kiri 45:46
11. Teijo Erixon Kirkkonummen Urheilijat 46:26
12. Markus Lehtinen Rekolan Raikas 46:52
13. Jorma Laaksonen Suomusjärven Sisu 49:44
14. Tauno Kalevo Muurlan Kiri 50:38
15. Markku Laurinen Mellilän Huovit 52:12

Miehet 50: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Tauno Valasti HHS 41:37
2. Erkki Simonainen KOP 44:04
3. Kalevi Hakanen Kirkkonummen Urheilijat 44:22
4. Antero Salmi Raision Kuula 44:35
5. Ralf Helenius Hakunilan Riento 45:09
6. Matti Tallqvist Kirkkonummen Urheilijat 45:43
7. Rainer Eeronaho Muurlan Kiri 46:05
8. Leo Malmikumpu Pohjois-Espoon Ponsi 47:16
9. Kurt Gustafsson Porvoo 49:37
10. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 49:53
11. Martti Soininen Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 50:16
12. Sulo Äijänaho Kirkkonummen Urheilijat 52:23
13. Armas Tuominen Nummen Kipinä 52:40
14. Olof Roth OK Järven 54:01
15. Thor Arén Pargas IF 54:42
16. Eino Lehkonen Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 57:51

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Pasi Nissilä Suomusjärven Sisu 30:05
2. Pasi Simontaival Fiskarin Työväen Urheilijat 31:51
3. Simo Järvelä Salon Viesti 32:39
4. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 32:41
5. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 35:27
6. Jaakko Laurinen Mellilän Huovit 42:34

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Kirsi Valasti Helsingin Kisaveikot 30:09
2. Pirkko-Liisa Ketto Uudenkaupungin Roima 32:30
3. Sinikka Puuppo Koovee 33:02
4. Merja Kaitala Kemiön Kiilat 33:10
5. Tiina Rödlin Suomusjärven Sisu 33:12
6. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 34:33
7. Pirjo Kivioja Turun Weikot 34:59
8. Elise Lietzén Suomusjärven Sisu 39:13

Naiset 40: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Maija Valme Turun Pyrkivä 33:25
2. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 39:47
3. Maija Suominen Muurlan Vihuri 40:35
4. Raila Heinonen Angelniemen Ankkuri 44:08

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Virpi Elovaara Angelniemen Ankkuri 37:21
2. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 38:18
3. Tuulia Hämälistö Suomusjärven Sisu 39:03
4. Jonna Valtonen Salo 41:38

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Tuomo Seppälä Koski Tl 41:14
2. Timo Syrjälä Koski Tl 41:23
3. Jari Lehtinen Kuusjoen Humu 42:09
4. Risto Jokiniemi Fiskarin Työväen Urheilijat 44:16
5. Risto Heikkilä VR Urheilu 44:23
6. Timo Hellberg Kirjakkalan Alku 44:51
7. Jarkko Nieminen Kaarinan Urheilijat 45:06
8. Timo Grönholm Salora 45:45
9. Veli Tynkkynen Perttelin Peikot 45:46
10. Timo Peltomaa Karjaa 45:57
11. Heikki Paganus VR Urheilu 49:32
12. Taisto Kosonen Somero 50:08
13. Reino Heikkilä VR Urheilu 55:25
14. Lauri Hintsanen 57:41
15. Mauno Hakkila Salora 59:36
16. Gösta Pihlgren Fiskarin Työväen Urheilijat 1:00:23
17. Kalevi Satopää Kartro 1:09:40

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Kari Niemi Salon Viesti 26:38
2. Anssi Peltonen Salon Viesti 27:03
3. Ari Peltonen Salon Viesti 28:15
4. Kauko Tuominen VR Urheilu 30:27
5. Touko Tuominen Halikon Hakoniskat 31:02
6. Reijo Tuominen Perttelin Peikot 31:27
7. Aimo Peltonen Salon Viesti 31:52
8. Johannes Nekkonen Inkoon Voima 33:07
9. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 33:27
10. Erkki Näppä Loks 34:49
11. Lasse Haavisto Sampo 34:50
12. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 34:52
13. Kari Villman Salo 35:10
14. Tauno Vieri Salo/Maito-Aura 35:14
15. Antero Nikander Kiikalan Urheilijat 35:49
16. Niina Kataja Salon Viesti 35:52
17. Tatjana Eskolin Perttelin Peikot 35:55
18. Veikko Sirkki Maito-Aura 36:09
19. Jarmo Heinonen Angelniemen Ankkuri 36:18
20. Teuvo Virtanen Turun Tikka 36:20
21. Valto Ylimaa Leinovalu 36:25
22. Markku Lahti Salon Viesti 36:49
23. Olli Harjanne Loks 37:09
24. Jori Eskolin Perttelin Peikot 37:19
25. Matti Kauppinen Suomen Pankin Urheiluseura 37:25
26. Satu Lindström Kiskon Kiskojat 37:37
27. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 37:48
28. Juhani Riikonen Viipurin Urheilijat 37:55
29. Tia-Maria Lindström Kiskon Kiskojat 37:58
30. Antti Koski Suomusjärven Sisu 38:59
31. Jouni Vienola Salora 39:04
32. Jouni Waris Salo 39:28
33. Tauno Laaksonen Somero 40:07
34. Janne Harilahti Suomusjärven Sisu 40:12
35. Ville Järvinen Suomusjärven Sisu 40:17
36. Kirsi Kavander Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 41:00
37. Jarmo Kerminen Suomusjärven Sisu 42:13
38. Mika Hämälistö Suomusjärven Sisu 42:20
39. Jorma Salonen Suomusjärven Sisu 42:27
40. Sanna Hämälistö Suomusjärven Sisu 42:41
41. Reino Visa Mellilä 42:52
42. Tuula Saarela Suomusjärven Murto 43:00
43. Reino Koski Suomusjärven Sisu 43:20
44. Sanna Heinonen Angelniemen Ankkuri 43:26
45. Kalevi Lehto Salora 45:02
46. Hillevi Lehto Salo 45:02
47. Jarkko Pulkkinen 45:34
48. Ahti Himberg Suomusjärven Sisu 46:12
49. Hannu Pitkänen Salo 46:19
50. Atte Jalonen Suomusjärven Sisu 47:31
51. Raisa Ekman Kiikalan Urheilijat 47:35
52. Tarja Lehtonen Angelniemen Ankkuri 47:36
53. Miljaana Eskolin Perttelin Peikot 48:24
54. Pasi Lehtinen Suomusjärven Sisu 48:33
55. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 49:22
56. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 49:47
57. Virpi Sinnelä Suomusjärven Sisu 52:07
58. Kyllikki Veikkolin Somero 52:34
59. Toini Rannanpää 52:35
60. Kalle Järvinen Suomusjärven Sisu 53:35
61. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 53:36
62. Pälvi Lietzén Suomusjärven Sisu 55:49
63. Juhani Korvenmaa Karhukopla 55:53
64. Merja Hämälistö Suomusjärven Sisu 56:17
65. Terttu Ryyppö Suomusjärven Sisu 56:18
66. Raili Ylimaa Salon Vilpas 1:04:07
67. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 1:04:08
68. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 1:35:29
69. Raila Ekman Kiikala 1:35:30
70. Kerttu Liukku Suomusjärven Sisu 1:35:31

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Angelniemen Ankkuri 5:00:40
Janne Lehto, Risto Gustafsson, Tero Heikkilä, Mikko Mannonen, Vesa Elovaara, Pekka Härkönen, Jussi Salusvuori

2. Muurlan Kiri 5:01:34
Petri Lietzén, Rauno Ekman, Harri Elovaara, Kari Nieminen, Jouni Lähde, Esko Valtonen, Urmas Apaja

3. Kirkkonummen Urheilijat 5:13:28
Vilho Kauppinen, Urpo Mustonen, Veikko Similä, Kalevi Hakanen, Matti Tallqvist, Teijo Erixon, Sulo Äijänaho

4. Suomusjärven Sisu 5:35:48
Timo Parttimaa, Matti Mäkirinne, Jouko Visa, Jorma Laaksonen, Jouko Iso-Markku, Eero Nurminen, Markku Lietzén

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Suomusjärven Sisu I 1:35:38
Tiina Rödlin, Pasi Nissilä, Sami Hämälistö

2. Suomusjärven Sisu II 1:48:18
Anneli Sinnelä, Pekka Koski, Heli Hämälistö

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Peltonen 1:27:10
Anssi, Ari, Aimo

2. Tuominen 1:32:56
Reijo, Kauko, Touko

3. Lindström 1:49:02
Satu, Ilkka, Tia-Maria

4. Hämälistö 1:50:02
Sami, Tuulia, Heli

5. Koski 1:57:46
Pekka, Antti, Reino

6. Sinnelä 1:58:47
Anneli, Mauri, Terhi

7. Eskolin 2:01:38
Jori, Tatjana, Miljaana

8. Heinonen 2:03:52
Raila, Sanna, Jarmo

9. Hämälistö 2:21:25
Sanna, Mika, Merja