10. Riston Hölkkä 5.11.1989

M M40 M50 P16 N N40 T16 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 229. Lämpötila 7 °C, tihkusadetta. Muistopalikan puu: Saarni.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Jari Lepistö Turun Urheiluliitto 36:15
2. Teppo Jalonen Marttilan Murto 36:57
3. Kalevi Maimonen Turun Weikot 37:16
4. Pasi Mattila Marttilan Murto 38:01
5. Heikki Kivioja Turun Weikot 38:16
6. Risto Issakainen Heinäveden Hyrske 39:03
7. Vesa Syrjälä Marttilan Murto 40:13
8. Petri Lietzén Salon Viesti 40:13
9. Matti Yliluikki Suomusjärven Sisu 40:19
10. Jari Laitamäki Hyvinkään Ponteva 40:28
11. Janne Lehto Angelniemen Ankkuri 40:33
12. Vilho Kauppinen Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 40:52
13. Pentti Suominen Fiskarin Työväen Urheilijat 41:05
14. Harri Elovaara Muurlan Kiri 41:06
15. Mika Laitamäki Hyvinkään Ponteva 41:08
16. Jukka Merikanto Turun Pyrkivä 41:29
17. Rauno Ekman Muurlan Kiri 42:02
18. Kari Nieminen Muurlan Kiri 42:26
19. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 42:53
20. Keijo Painola Tampereen Urheilijat 42:57
21. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 43:23
22. Ari Järvinen Muurlan Kiri 43:26
23. Timo Grönholm Muurlan Kiri 43:43
24. Timo Teerikangas Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 44:16
25. Esko Valtonen Muurlan Kiri 44:23
26. Kari Raatikainen Muurlan Kiri 44:28
27. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 44:57
28. Asko Virtanen Angelniemen Ankkuri 44:58
29. Kari Sireeni Angelniemen Ankkuri 44:59
30. Teemu Virtanen Angelniemen Ankkuri 45:05
31. Ernst Westerholm Taalintehtaan Jäntevä 45:31
32. Mikko Mannonen Angelniemen Ankkuri 45:49
33. Jaakko Kivioja Angelniemen Ankkuri 46:27
34. Reino Sinnelä Suomusjärven Sisu 46:40
35. Reijo Salmi Vermo 47:37
36. Kari Villman Muurlan Kiri 48:42

Miehet 40: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Arto Elonen Lapin Salama 39:19
2. Pekka Vakkuri Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 40:40
3. Sulevi Nieminen Salon Vilpas 40:42
4. Urpo Mustonen Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 40:47
5. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 41:07
6. Pekka Härkönen Angelniemen Ankkuri 41:09
7. Seppo Korpinen Rajamäen Rykmentti 41:13
8. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 43:24
9. Rolf Sandberg Ekenäs IF 43:36
10. Lasse Kataja Hiidenkiertäjät 43:51
11. Erkki Siponen Aseman Reima 43:54
12. Martti Romsi Kirkkonummi 44:50
13. Rauno Visa Suomusjärven Sisu 45:09
14. Asko Mäenpää Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 45:29
15. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 45:32
16. Teijo Erixon Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 45:34
17. Jorma Laaksonen Suomusjärven Sisu 51:10

Miehet 50: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Johannes Heininen Luvian Veto 42:05
2. Kalevi Hakanen Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 44:05
3. Antero Salmi Raision Kuula 44:29
4. Ralf Helenius Hakunilan Riento 44:31
5. Simo Lindroos Jokioisten Jänne 45:27
6. Matti Tallqvist Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 46:14
7. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 49:19
8. Martti Soininen Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 49:41
9. Onni Björn Salora 49:47
10. Lasse Valtonen Paimion Urheilijat 51:55
11. Armas Tuominen Nummen Kipinä 56:34
12. Osmo Jokinen Suomusjärven Patikka 57:41

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Christian Lundell Taalintehtaan Jäntevä 28:03
2. Pasi Simontaival Fiskarin Työväen Urheilijat 30:37
3. Simo Järvelä Salon Viesti 30:43
4. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 32:35
5. Toni Jyräsalo Suomusjärven Sisu 33:54
6. Mikko Mäkirinne Suomusjärven Sisu 34:43
7. Jani Haapasalo Perniön Urheilijat 34:49
8. Jyrki Ketonen Perniön Urheilijat 35:53
9. Jori Eskolin Perttelin Peikot 36:10
10. Jussi Paganus Kuusjoen Humu 37:38
11. Toni Haapanen Mellilän Huovit 45:18
12. Atte Jalonen Suomusjärven Sisu 46:45

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Elisa Maimonen Turun Weikot 30:18
2. Niina Haapanen Mellilän Huovit 32:26
3. Merja Kaitala Kemiön Kiilat 32:30
4. Pirjo Kivioja Turun Weikot 32:32
5. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 32:37
6. Sinikka Puuppo Hiidenkiertäjät 33:50
7. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 34:06
8. Virpi Elovaara Angelniemen Ankkuri 34:53
9. Elise Lietzén Suomusjärven Sisu 35:15
10. Tatjana Eskolin Perttelin Peikot 36:20
11. Aila Tuhkanen Lohjan Teho 36:32
12. Tiina Rödlin Suomusjärven Sisu 37:36
13. Kirsi Kavander Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 38:58
14. Ulla Mellin Suomusjärven Sisu 43:16
15. Kirsi Murtomäki Suomusjärven Sisu 43:16
16. Anne Leino Angelniemen Ankkuri 45:05
17. Tarja Haavisto Suomusjärven Sisu 45:27
18. Arna Määttänen Suomusjärven Sisu 45:27

Naiset 40: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Maija Valme Turun Pyrkivä 32:24
2. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 39:11
3. Alli Huokonen Metsämaan Urheilijat 39:18
4. Raila Heinonen Angelniemen Ankkuri 43:11

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Mikaela Nygård Perniön Urheilijat 33:18
2. Sari Roos Luvian Veto 36:12
3. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 37:41
4. Tuulia Hämälistö Suomusjärven Sisu 39:31
5. Mari Paganus Kuusjoen Humu 39:54
6. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 42:56
7. Miljaana Eskolin Perttelin Peikot 47:35

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Jari Lehtinen Kuusjoen Humu 41:40
2. Tapani Törnqvist Helsinki 42:53
3. Risto Jokiniemi Fiskarin Työväen Urheilijat 43:42
4. Seppo Olenius Kiskon Kiskojat 44:15
5. Pasi Rantanen Fiskarin Työväen Urheilijat 44:16
6. Lasse Kurppa Kirjakkalan Alku 44:55
7. Veli Tynkkynen Pertteli 45:08
8. Urmas Apaja Salon Vilpas 45:13
9. Pasi Rangell Hangon AIK 45:26
10. Markku Leppänen Muurlan Vihuri 45:28
11. Seppo Nurmi Salon Vilpas 46:08
12. Thomas Ekström Fiskarin Työväen Urheilijat 46:23
13. Touko Valtonen Rauma 46:29
14. Reijo Laukkanen Koski Tl 46:43
15. Eero Tuhkanen Lohjan Teho 47:01
16. Eero Aalto Lohjan Teho 47:01
17. Timo Peltomaa Karjaa 47:48
18. Aki Tuominen Nummen Kipinä 49:02
19. Kari Aaltonen Salon Vilpas 50:56
20. Taisto Kosonen Somero 51:31
21. Veikko Haapanen Mellilän Huovit 52:08
22. Esko Salminen Rasti-Perniö 52:19
23. Markku Laurinen Mellilän Huovit 52:21
24. Osmo Saari Rasti-Perniö 52:35
25. Paula Mäkelä Angelniemen Ankkuri 53:19
26. Seppo Kettunen Karkki-Rasti 53:38
27. Jouko Kyyrä Vermo 54:25
28. Anu Lindblom Angelniemen Ankkuri 55:05
29. Pirjo Isotalo Paimio 55:59
30. Kari Kytönen Kaarina 55:59
31. Kauko Kimpimäki XYZ 57:21

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Anssi Peltonen Salon Viesti 27:05
2. Ari Peltonen Salon Viesti 28:35
3. Timo Syrjälä Koski Tl 29:01
4. Rauno Hakala Marttilan Murto 29:55
5. Marko Jaatinen Angelniemen Ankkuri 30:49
6. Jukka Ahtiainen Somero 30:56
7. Aimo Peltonen Salon Viesti 31:27
8. Lasse Ahvenniemi Halikon Hakoniskat 33:17
9. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 33:36
10. Heikki Paganus VR Urheilu 33:48
11. Eero Nurminen Suomusjärven Sisu 33:55
12. Kari Nieminen Someron Esa 34:04
13. Kari Hofman Angelniemen Ankkuri 34:22
14. Esa Hellström KHS 34:38
15. Erkki Näppä LOKS 34:45
16. Sakari Saarinen Salon Palloilijat 34:51
17. Toni Hofman Angelniemen Ankkuri 34:52
18. Janne Juvonen Björkbodan Tähti 35:02
19. Antero Leppänen Angelniemen Ankkuri 35:05
20. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 35:12
21. Martti Merivirta Perttelin Peikot 35:22
22. Taisto Nieminen Muurlan Kiri 35:56
23. Markku Lietzén Suomusjärven Sisu 36:00
24. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 36:01
25. Pentti Jalonen Kuusjoki 36:08
26. Pekka Eklund Niemen Pojat 36:09
27. Janne Fyhrqvist Lopeto 36:11
28. Jarmo Heinonen Angelniemen Ankkuri 36:13
29. Pertti Vepsä Nakkila 36:16
30. Veikko Sirkiö Maito-Aura 36:34
31. Valto Ylimaa Leinovalu 36:36
32. Raimo Laakso 36:55
33. Satu Lindström Kiskon Kiskojat 37:05
34. Tia Lindström Kiskon Kiskojat 37:05
35. Ulla Leppä Salora 37:09
36. Heli Rajalin Perttelin Peikot 38:05
37. Sari Hofman Angelniemen Ankkuri 38:15
38. Mikael Sundell Taalintehtaan Jäntevä 38:16
39. Antti Koski Suomusjärven Sisu 38:44
40. Pertti Kokko Muurlan Kiri 38:46
41. Kari Juvonen Björkbodan Tähti 39:02
42. Mika Hämälistö Suomusjärven Sisu 39:05
43. Taisto Kavander Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 39:19
44. Ville Järvinen Suomusjärven Sisu 39:21
45. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 39:49
46. Elina Kivioja Angelniemen Ankkuri 39:53
47. Petri Ojala Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 39:58
48. Reino Telenius Muurlan Kiri 40:23
49. Kauko Pitkäsuo Salo 40:27
50. Raili Hofman Angelniemen Ankkuri 40:58
51. Ulla Koitto Suomusjärvi 41:26
52. Jorma Salonen Espoon Suunta 41:43
53. Aatto Juolahti Pusulan Urheilijat -58 41:55
54. Tarja Lehtonen Angelniemen Ankkuri 41:56
55. Juha Poutanen Suomusjärven Sisu 42:29
56. Reino Koski Suomusjärven Sisu 42:30
57. Antti Leppänen HoHi 42:45
58. Pirkko Kalliola Turun Suunnistajat 43:01
59. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 43:03
60. Jeanette Erikson Taalintehtaan Jäntevä 43:21
61. Raimo Nieminen Muurlan Kiri 43:51
62. Heikki Jyräsalo Suomusjärven Sisu 43:57
63. Sanna Heinonen Angelniemen Ankkuri 45:42
64. Pauli Kallio Salon Vilpas 45:58
65. Hannu Pitkänen Salo 46:06
66. Irmeli Wahlberg Muurlan Kiri 46:48
67. Sanna Hämälistö Suomusjärven Sisu 47:41
68. Pirjo Veikkolin Perniö 49:02
69. Esko Nurmi Pöytyän Urheilijat 49:34
70. Ulla Nieminen Someron Esa 49:53
71. Kalevi Saukkonen Varsinais-Suomen Veteraaniurheilijat 49:55
72. Pälvi Lietzén Suomusjärven Sisu 50:10
73. Virpi Sinnelä Suomusjärven Sisu 50:12
74. Kyllikki Veikkolin Somero 51:04
75. Juhani Korvenmaa Karhukopla 52:38
76. Tytti Ylimaa Perttelin Peikot 52:51
77. Kirsi Rastas Perttelin Peikot 52:52
78. Vilho Veikkolin Perniö 55:16
79. Pirkko Vesa Suomusjärven Sisu 56:35
80. Anja Poutanen Suomusjärven Sisu 57:36
81. Marja Myllyrinne Suomusjärven Sisu 58:01
82. Jarmo Vieno Swivel 58:03
83. Minna Juolahti Pusulan Urheilijat -58 59:04
84. Kaarina Juolahti Pusulan Urheilijat -58 59:06
85. Marika Roivas Suomusjärven Sisu 1:00:05
86. Minna Roivas Suomusjärven Sisu 1:00:20
87. Heikki Roivas Suomusjärven Sisu 1:00:25
88. Paula Roivas Suomusjärven Sisu 1:16:05
89. Pilvi Lietzén Suomusjärven Sisu 1:16:06
90. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 1:36:50
91. Raila Ekman Kiikala 1:37:53
92. Kerttu Liukku Suomusjärven Sisu 1:37:54

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Muurlan Kiri 5:01:34
Harri Elovaara, Rauno Ekman, Kari Nieminen, Ari Järvinen, Timo Grönholm, Esko Valtonen, Kari Raatikainen

2. Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 5:01:43
Pekka Vakkuri, Urpo Mustonen, Ville Kauppinen, Kalevi Hakanen, Timo Teerikangas, Asko Mäenpää, Teijo Erixon

3. Suomusjärven Sisu 5:05:37
Matti Yliluikki, Sakari Parttimaa, Risto Nuuros, Matti Mäkirinne, Timo Parttimaa, Rauno Visa, Jouko Visa

4. Angelniemen Ankkuri 5:09:00
Janne Lehto, Pekka Härkönen, Asko Virtanen, Kari Sireeni, Teemu Virtanen, Mikko Mannonen, Jaakko Kivioja

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Suomusjärven Sisu I 1:39:06
Riitta Ynnilä, Sami Hämälistö, Toni Jyräsalo

2. Perniön Urheilijat 1:44:00
Jani Haapasalo, Mikaela Nygård, Jyrki Ketonen

3. Suomusjärven Sisu II 1:44:04
Anneli Sinnelä, Elise Lietzén, Mikko Mäkirinne

4. Suomusjärven Sisu III 1:54:33
Tiina Rödlin, Heli Hämälistö, Seija Määttänen

5. Perttelin Peikot 2:00:05
Miljaana Eskolin, Tatjana Eskolin, Jori Eskolin

6. Angelniemen Ankkuri 2:03:09
Anne Leino, Virpi Elovaara, Raili Heinonen

7. Suomusjärven Sisu IV 2:05:43
Ulla Mellin, Tuulia Hämälistö, Terhi Sinnelä

8. Suomusjärven Sisu V 2:14:10
Tarja Haavisto, Arna Määttänen, Kirsi Murtomäki

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Peltonen 1:27:07
Anssi, Ari, Aimo

2. Hofman 1:47:24
Kari, Toni, Sari

3. Lindström 1:47:46
Sanna, Mika, Sami

4. Hämälistö 1:49:47
Sanna, Mika, Sami

5. Paganus 1:51:20
Heikki, Jussi, Mari

6. Sinnelä 1:52:14
Anneli, Mauri, Terhi

7. Koski 1:57:25
Pekka, Antti, Reino

8. Eskolin 2:00:05
Jori, Tatjana, Miljaana

9. Lietzén 2:01:25
Elise, Markku, Pälvi

10. Heinonen 2:05:06
Jarmo, Raila, Sanna

11. Juolahti 2:40:03
Aatto, Minna, Kaarina

12. Heinonen 3:00:55
Marika, Minna, Heikki