11. Riston Hölkkä 4.11.1990

M M40 M50 P16 N N40 T16 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 205. Muistopalikan puu: Siperianlehtikuusi.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Kalevi Maimonen Turun Weikot 37:32
2. Heikki Kivioja Turun Weikot 37:47
3. Ari-Pekka Rauttola Vihdin Viesti 38:21
4. Pekka Kemppi Vihdin Viesti 39:00
5. Tero Rönkä Vihdin Viesti 39:34
6. Matti Yliluikki Suomusjärven Sisu 39:53
7. Marko Veijalainen Lohja 40:21
8. Petri Lietzén Salon Viesti 40:28
9. Teemu Kemppainen Karjaan Ura 40:30
10. Tero Heikkilä Angelniemen Ankkuri 40:30
11. Esko Mäkiniemi Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 40:57
12. Harri Elovaara Muurlan Kiri 40:59
13. Kari Nieminen Muurlan Kiri 41:03
14. Thomas Ekström Fiskarin Työväen Urheilijat 41:07
15. Arvo Paulin Karjaan Ura 41:11
16. Risto Gustafsson Angelniemen Ankkuri 41:21
17. Timo Serenius Vihdin Viesti 42:03
18. Ari-Pekka Julkunen Lohjan Louhi 42:22
19. Risto Jokiniemi Fiskarin Työväen Urheilijat 42:52
20. Matti Serenius Vihdin Viesti 42:55
21. Vesa Elovaara Angelniemen Ankkuri 43:45
22. Hannu Kaunisto Muurlan Kiri 43:55
23. Aki Peltonen Vihdin Viesti 43:57
24. Jani Savolainen Vihdin Viesti 43:57
25. Milko Lehto Karjaan Ura 43:58
26. Rauno Ekman Muurlan Kiri 44:02
27. Pasi Rantanen Fiskarin Työväen Urheilijat 44:03
28. Kari Raatikainen Muurlan Kiri 44:09
29. Timo Grönholm Muurlan Kiri 44:14
30. Timo Teerikangas Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 44:23
31. Juha-Pekka Suominen Laitilan Jyske 46:09
32. Reino Sinnelä Suomusjärven Sisu 46:10
33. Kari Sireeni Halikon Hakoniskat 46:24
34. Kari Willman Muurlan Kiri 46:58
35. Pasi Simontaival Fiskarin Työväen Urheilijat 47:12
36. Santtu Vuori Fiskarin Työväen Urheilijat 47:33
37. Kari Kallio Fiskarin Työväen Urheilijat 47:45
38. Hannu Alanne Suomusjärven Sisu 48:21
39. Markku Vuori Fiskarin Työväen Urheilijat 50:50

Miehet 40: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Keijo Häyhä Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 41:04
2. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 41:27
3. Pekka Härkönen Angelniemen Ankkuri 41:40
4. Markku Veijalainen Lohjan Louhi 41:46
5. Veikko Similä Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 42:59
6. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 43:17
7. Rauno Visa Suomusjärven Sisu 43:23
8. Pentti Salo Karjaan Ura 43:38
9. Lasse Kataja Sammatin Sampo 43:51
10. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 44:41
11. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 45:49
12. Mikko Mannonen Angelniemen Ankkuri 46:39
13. Teijo Erixon Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 46:46
14. Jorma Laaksonen Suomusjärven Sisu 52:56

Miehet 50: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Soini Hernetkoski Hyvinkää 44:00
2. Rainer Eeronaho Muurlan Kiri 44:17
3. Kalevi Hakanen Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 44:32
4. Keijo Linnakoski Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 44:37
5. Antero Salmi Raision Kuula 44:45
6. Kauko Maunula Nurmijärvi 49:32
7. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 51:07
8. Armas Tuominen Nummen Kipinä 56:44

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Simo Järvelä Salon Viesti 29:56
2. Jani Haapasalo Perniön Urheilijat 31:22
3. Mikko Mäkirinne Suomusjärven Sisu 31:35
4. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 31:39
5. Henri Uotila KarKu 37:42
6. Teemu Vuori Fiskarin Työväen Urheilijat 38:38

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Elisa Maimonen Turun Weikot 30:12
2. Merja Levomaa Maarian Mahti 32:05
3. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 32:12
4. Pirjo Kivioja Turun Weikot 33:01
5. Virpi Elovaara Angelniemen Ankkuri 33:58
6. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 35:02
7. Ulla Mellin Suomusjärven Sisu 39:21

Naiset 40: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Tuula Forsmann Karjaan Ura 32:17
2. Maija Valme Turun Pyrkivä 32:22
3. Pirjo Kurppa Masku 36:03
4. Ulla Leppä Muurlan Kiri 37:31
5. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 39:30

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Mikaela Nygård Perniön Urheilijat 31:38
2. Marjut Nissinen Fiskarin Työväen Urheilijat 33:15
3. Jonna Eeva Perniön Urheilijat 35:46
4. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 38:40
5. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 40:08
6. Jonna Valtonen Perniön Urheilijat 41:34
- Henna Anttila KarKu Ei aikaa

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Pekka Kujanpää Rasti88 41:25
2. Vesa Oksanen Rasti-Perniö 42:08
3. Timo Hellberg Kirjakkalan Alku 45:40
4. Raimo Lehtinen Salon Vilpas 46:29
5. Eero Aalto Lohjan Teho 47:05
6. Reijo Laukkanen Koski Tl 47:46
7. Matti Savolainen Vihdin Viesti 47:52
8. Martti Merivirta Perttelin Peikot 48:10
9. Esko Suominen Someron Esa 48:11
10. Matti Toivonen Ovako 48:19
11. Esko Salminen Rasti-Perniö 49:42
12. Osmo Saari Rasti-Perniö 49:48
13. Taisto Kosonen Somero 51:10
14. Markku Laurinen Mellilän Huovit 51:28
15. Veikko Haapanen Mellilän Huovit 51:54
16. Kari Nieminen Someron Esa 54:51
17. Carita Aminoff OK Järven 55:54
18. Ulla Nieminen Someron Esa 1:06:55
19. Kaarina Juolahti Pusulan Urheilijat -58 1:09:29
20. Marjut Uotila Pusulan Urheilijat -58 1:14:31
21. Anna-Liisa Tamminen Pusulan Urheilijat -58 1:14:31

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Anssi Peltonen Raision Kuula 26:11
2. Rauno Hakala Marttilan Murto 28:23
3. Ari Peltonen Raision Kuula 29:12
4. Esko Valtoneen Muurlan Kiri 29:24
5. Alpo Gustafsson Turun Urheiluliitto 29:46
6. Marko Jaatinen Angelniemen Ankkuri 31:00
7. Seppo Olenius Kiskon Kiskojat 31:18
8. Aimo Peltonen Salon Viesti 31:25
9. Ilkka Lahti Salon Viesti 32:09
10. Jori Eskolin Perttelin Peikot 32:31
11. Tapani Kaitala Kirjakkalan Alku 33:05
12. Risto Lempinen Masku 33:35
13. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 34:20
14. Rauno Salminen Salora 34:48
15. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 35:25
16. Pekka Luoma Helsinki 35:27
17. Tenho Hätönen Pyörä-83 35:58
18. Veikko Nuuros Suomusjärven Sisu 36:16
19. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 36:25
20. Valto Ylimaa Leinovalu 36:30
21. Hannu Eeva Halikko 36:34
22. Tapio Saarinen Halikko 36:45
23. Torolf Isberg Kemiö 36:46
24. Raimo Aunula 36:54
25. Hannu Villberg NMP 36:59
26. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 37:01
27. Toni Jyräsalo Suomusjärven Sisu 37:35
28. Mika Hämälistö Suomusjärven Sisu 37:39
29. Raimo Laakso 37:48
30. Juha Valtonen Perniön Urheilijat 38:04
31. Arvi Rättö Hiidenkiertäjät 38:07
32. Kirsi Kavander Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 38:50
33. Timo Himberg Suomusjärven Sisu 39:19
34. Matti Tossavainen Espoo 39:23
35. Sanna Hämälistö Suomusjärven Sisu 39:36
36. Markku Tuiskunen Nummela 39:46
37. Jorma Salonen Espoon Suunta 40:09
38. Heli Rajalin Perttelin Peikot 40:11
39. Pertti Kokko Muurlan Kiri 40:15
40. Taisto Tielinen Muurlan Kiri 40:16
41. Antti Koski Suomusjärven Sisu 40:40
42. Reijo Lindgren 40:45
43. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 41:11
44. Tuomo Ylikoski Salon Viesti 41:41
45. Mauno Hakkila Salora 42:00
46. Pirkko Kalliola Turun Suunnistajat 42:12
47. Reino Koski Suomusjärven Sisu 43:19
48. Tarja Lehtonen Muurlan Kiri 43:27
49. Raine Toivonen Lohja 43:30
50. Antti Leppänen HoHi 43:30
51. Hannu Pitkänen Muurlan Kiri 44:42
52. Ahti Himberg Suomusjärven Sisu 44:58
53. Antti Hägert Angelniemen Ankkuri 46:25
54. Ville Järvinen Suomusjärven Sisu 46:26
55. Pirkko Vesa Suomusjärven Sisu 46:27
56. Maunu Fredriksson Kirjakkalan Alku 47:51
57. Toini Rannanpää Nummi 49:45
58. Kyllikki Veikkolin Somero 49:53
59. Vilho Veikkolin Perniö 49:53
60. Kalle Järvinen Suomusjärven Sisu 50:25
61. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 50:26
62. Pälvi Lietzén Suomusjärven Sisu 51:17
63. Markku Lietzén Suomusjärven Sisu 51:18
64. Kirsi Aaltonen Suomusjärven Sisu 52:45
65. Satu Jussila Suomusjärven Sisu 54:54
66. Marja Myllyrinne Suomusjärven Sisu 54:54
67. Matti Ahonpää Suomusjärven Sisu 54:55
68. Virpi Sinnelä Suomusjärven Sisu 54:56
69. Emmi Salakari Suomusjärven Sisu 55:20
70. Anna-Liisa Taka-Sihvola Nummi-Pusula 55:52
71. Ulla Korkia Pusula 55:53
72. Timo Anttila Kyrön Alku 56:30
73. Anja Poutanen Suomusjärven Sisu 57:25
74. Tarja Lepola Suomusjärven Sisu 58:48
75. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 58:49
76. Annikki Aaltonen Suomusjärven Sisu 58:49
77. Heini Ynnilä Suomusjärven Sisu 1:02:01
78. Raimo Miettinen Raisio 1:02:30
79. Juhani Korvenmaa Karhukopla 1:02:30
80. Tiina Ynnilä Suomusjärven Sisu 1:02:51
81. Timo Peltomaa Karjaa 1:07:52
82. Tommi Ynnilä Suomusjärven Sisu 1:09:49
83. Pilvi Lietzén Suomusjärven Sisu 1:12:13
84. Elise Lietzén Suomusjärven Sisu 1:20:22
85. Antti Lietzén Suomusjärven Sisu 1:20:22
86. Heli Leinonen Suomusjärven Sisu 1:26:53
87. Heidi Heinonen Suomusjärven Sisu 1:26:53
88. Sanna Vesa Suomusjärven Sisu 1:27:53
89. Irma Andsten Suomusjärven Sisu 1:29:09
90. Eira Myllyrinne Suomusjärven Sisu 1:29:10
91. Tarja Villman Suomusjärven Sisu 1:29:50
92. Mia Niemi KSOL 1:29:50
93. Jouni Anttila Suomusjärven Sisu 1:30:30
94. Asko Määttänen TMPOL 1:30:30
95. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 1:41:03
96. Ritva Jalonen Suomusjärven Sisu 1:41:07
97. Kerttu Liukku Suomusjärven Sisu 1:41:07
98. Raila Ekman Kiikalan Urheilijat 1:41:07

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Vihdin Viesti 4.48.25
Kari Pieviläinen, Pekka Kemppi, Tero Rönkä, Matti Serenius, Timo Serenius, Ari-Pekka Rauttola, Aki Peltonen

2. Muurlan Kiri 5.02.39
Harri Elovaara, Rauno Ekman, Kari Nieminen, Kari Raatikainen, Timo Grönholm, Hannu Kaunisto, Rainer Eeronaho

3. Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 5.05.18
Esko Mäkiniemi, Timo Teerikangas, Kalevi Hakanen, Keijo Linnakoski, Keijo Häyhä, Veikko Similä, Teijo Erixon

4. Suomusjärven Sisu 5.11.30
Risto Nuuros, Matti Yliluikki, Hannu Alanne, Reino Sinnelä, Matti Mäkirinne, Rauno Visa, Jouko Visa

5. Fiskarin Työväen Urheilijat 5.21.30
Pasi Rantanen, Risto Jokiniemi, Kari Kallio, Markku Vuori, Pasi Simontaival, Santtu Vuori, Thomas Ekström

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Suomusjärven Sisu I 1.35.26
Riitta Ynnilä, Sami Hämälistö, Mikko Mäkirinne

2. Perniön Urheilijat 1.38.46
Jani Haapasalo, Mikaela Nygård, Jonna Eeva

3. Suomusjärven Sisu II 1.53.03
Anneli Sinnelä, Ulla Mellin, Terhi Sinnelä

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Peltonen 1.26.48
Anssi, Ari, Aimo

2. Sinnelä 1.48.02
Anneli, Mauri, Terhi

3. Hämälistö 1.48.54
Sanna, Mika, Sami

4. Valtonen 1.49.02
Esko, Juha, Jonna

5. Koski 2.01.00
Antti, Pekka, Reino

6. Järvinen 2.27.17
Matti, Kalle, Ville

7. Ynnilä 2.44.04
Tiina, Tommi, Riitta

8. Lietzén 2.54.48
Pälvi, Pilvi, Markku