12. Riston Hölkkä 3.11.1991

M M40 M50 P16 P13 N N40 T16 T13 H112 H78 Seurajoukkueet 7 x 11,2 km Seurajoukkueet 3 x 7,8 km Perhejoukkueet

Osanottajia: 209. Muistopalikan puu: Raita.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Teppo Jalonen Marttilan Murto 35:17
2. Pasi Mattila Marttilan Murto 36:46
3. Jari Laitamäki Hyvinkään Ponteva 37:47
4. Ari-Pekka Rauttola Vihdin Viesti 37:50
5. Jaakko Kero Turun Urheiluliitto 38:23
6. Taisto Nieminen Karjalohjan Urheilijat 38:26
7. Kari Seitz Turun Pyrkivä 38:53
8. Matti Yliluikki Suomusjärven Sisu 39:03
9. Jarmo Levänen Vihdin Viesti 39:07
10. Pekka Kemppi Vihdin Viesti 39:23
11. Tuomo Seppälä Kosken Kaiku 39:51
12. Ari Kurkkula Metsäserla 39:53
13. Jukka Merikanto Turun Pyrkivä 39:54
14. Matti Serenius Vihdin Viesti 40:10
15. Jorma Mörsky Loimaan Jankko 41:03
16. Hannu Kaunisto Muurlan Kiri 41:06
17. Harri Elovaara Muurlan Kiri 41:13
18. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 41:16
19. Tommi Heinonen Vihdin Viesti 41:18
20. Alpo Kinnunen Lohjan Louhi 41:41
21. Kari Nieminen Muurlan Kiri 42:04
22. Pasi Nissilä Suomusjärven Sisu 42:22
23. Pasi Rangell LOu 43:51
24. Rauno Ekman Muurlan Kiri 44:01
25. Aki Peltonen Vihdin Viesti 44:04
26. Kari Nurmisto Muurlan Kiri 44:06
27. Seppo Kinnunen Lohjan Louhi 44:16
28. Esko Valtonen Muurlan Kiri 44:59
29. Timo Grönholm Muurlan Kiri 46:29

Miehet 40: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Jouko Vastamäki Somero 39:55
2. Pekka Aittoniemi Vihdin Viesti 40:41
3. Heikki Vakkuri Vihdin Viesti 40:59
4. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 42:17
5. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 42:27
6. Olli Knaapi Angelniemen Ankkuri 42:39
7. Pentti Salo Karjaan Ura 42:40
8. Pekka Virtakoivu Lohjan Louhi 43:10
9. Lasse Kataja Sammatin Sampo 43:41
10. Kari Heinänen Lohjan Urheilijat 44:00
11. Rauno Visa Suomusjärven Sisu 45:14
12. Rauno Nieminen Muurlan Kiri 45:39
13. Heikki Lipsanen Vihdin Viesti 46:06
14. Reino Sinnelä Suomusjärven Sisu 46:57
15. Jouko Visa Suomusjärven Sisu 48:50
16. Jorma Laaksonen Suomusjärven Sisu 51:49
17. Per Hult Vantaa 52:09
18. Tenho Hätönen Muurlan Kiri 52:37

Miehet 50: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Keijo Linnakoski Muurlan Kiri 44:10
2. Antero Salmi Raision Kuula 44:12
3. Aulis Korkiakangas Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 44:54
4. Aimo Hakulinen Lohjan Louhi 47:44
5. Mikko Heikkilä Helsingin Poliisi-Voimailijat 50:48
6. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 52:01
7. Martti Widing 53:56

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Simo Järvelä Salon Viesti 28:38
2. Teemu Väisänen Rekolan Raikas 32:20
3. Erkko Pyy Angelniemen Ankkuri 32:45
4. Jyrki Niemi Salon Viesti 33:50
5. Toni Jyräsalo Suomusjärven Sisu 35:49
6. Jyri Jokinen Kiskon Kiskojat 35:54
7. Harri Pyy Angelniemen Ankkuri 37:25
8. Jarno Ruohonen Suomusjärven Sisu 39:41
9. Henri Jokinen Kiskon Kiskojat 48:53

Pojat 13: 3,0 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Teemu Vainio Auran Vannas 11:06
2. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 11:17
3. Mika Hämälistö Suomusjärven Sisu 11:39
4. Juha Valtonen Perniön Urheilijat 13:39
5. Pasi Alho Kiskon Kiskojat 13:52
6. Timo Tanskanen Karjalohjan Urheilijat 14:38
7. Marko Immonen Kiskon Työväen Urheilijat 16:23
8. Harri Sinnelä Suomusjärven Sisu 16:32
9. Tommi Ynnilä Suomusjärven Sisu 18:34
10. Mika Vuorela Suomusjärven Sisu 18:48
11. Kimmo Vuorela Suomusjärven Sisu 18:57
12. Arto Sinnelä Suomusjärven Sisu 19:16
13. Janne Vuorela Suomusjärven Sisu 25:26

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Elisa Maimonen Turun Weikot 30:14
2. Pirjo Kivioja Turun Weikot 34:26
3. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 35:00
4. Tatjana Eskolin Perttelin Peikot 35:43
5. Virpi Elovaara Angelniemen Ankkuri 35:56
6. Mariana Bazavan Romania 40:04
7. Carina Nyberg Tammisaari 40:55
8. Kirsi Kavander Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 42:02
9. Ulla Mellin Suomusjärven Sisu 43:50

Naiset 40: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Maija Valme Turun Pyrkivä 33:41
2. Gloria Badarau Romania 46:10

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Marjut Nissinen Fiskarin Työväen Urheilijat 31:41
2. Jonna Eeva Perniön Urheilijat 33:57
3. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 38:39
4. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 40:39
5. Jonna Valtonen Perniön Urheilijat 43:55

Tytöt 13: 3,0 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Maria Meriläinen Lohjan Louhi 12:21
2. Elina Kivioja Angelniemen Ankkuri 13:02
3. Mari Paganus Kuusjoen Humu 13:06
4. Krista Korpilahti Perniön Urheilijat 13:07
5. Sanna Hämälistö Suomusjärven Sisu 13:56
6. Marika Karru Sauvon Urheilijat 15:32
7. Terhi Jokinen Kiskon Kiskojat 15:35
8. Virpi Sinnelä Suomusjärven Sisu 16:15
9. Heini Ynnilä Suomusjärven Sisu 17:31
10. Tiina Ynnilä Suomusjärven Sisu 18:03
11. Heidi Heinonen Suomusjärven Sisu 19:52
12. Heli Heinonen Suomusjärven Sisu 20:06
13. Sanna Vesa Suomusjärven Sisu 24:15

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Jarmo Sipponen Paimion Rasti 42:42
2. Pentti Suominen Fiskarin Työväen Urheilijat 43:18
3. Risto Gustafsson Angelniemen Ankkuri 43:31
4. Kari Lottonen Paimion Rasti 46:29
5. Reijo Laukkanen Koski Tl 46:39
6. Reijo Salmi Rakennus-Ruola 46:59
7. Timo Peltomaa Karjaa 48:08
8. Marko Jaatinen Angelniemen Ankkuri 50:02
9. Janne Virtanen Angelniemen Ankkuri 50:02
10. Taisto Kosonen Somero 50:55
11. Jouko Alm Salo 51:24
12. Anu Lindblom Angelniemen Ankkuri 51:33
13. Armas Tuominen Nummen Kipinä 55:49

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Anssi Peltonen Raision Kuula 27:02
2. Kalevi Maimonen Turun Weikot 27:53
3. Timo Syrjälä Marttilan Murto 28:56
4. Ari Peltonen Raision Kuula 29:24
5. Alpo Gustafsson Työväen Urheiluliitto 29:26
6. Jori Eskolin Suomusjärven Sisu 30:20
7. Kalle Kettunen KirKu 30:52
8. Ari Laine Turun Weikot 31:11
9. Esko Suominen Someron Esa 31:30
10. Aimo Peltonen Salon Viesti 32:50
11. Hannu Pyy Angelniemen Ankkuri 33:04
12. Börje Österberg Tammisaari 33:13
13. Jani Nurminen Salon Kylmäpojat 33:15
14. Heikki Vainio Kiskon Kiskojat 33:16
15. Eero Nurminen Suomusjärven Sisu 33:31
16. Mikko Mäkirinne Suomusjärven Sisu 33:39
17. Jouni Anttila Suomusjärven Sisu 33:49
18. Rauno Salminen 34:00
19. Jussi Paganus Kuusjoen Humu 34:59
20. Risto Lempinen MaKa 35:04
21. Antti Laakola My Sporttiklubi 35:09
22. Raimo Nikander Salon Kylmäpojat 35:15
23. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 35:18
24. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 35:28
25. Hannu Eeva Perniön Urheilijat 35:39
26. Pirkko Haatio Helsingin Suunnistajat 36:05
27. Stig Eriksson Turku 36:07
28. Raimo Laakso Halikko 36:18
29. Torolf Isberg Kemiö 36:28
30. Kenneth Bäckman Hangon AIK 36:30
31. Satu Lindström Kiskon Kiskojat 36:33
32. Ralf Friberg Inkoo 36:36
33. Markku Laurinen Mellilän Huovit 36:51
34. Veikko Haapanen Mellilän Huovit 37:07
35. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 38:19
36. Janne Harilahti Suomusjärven Sisu 38:19
37. Iiro Järvinen Perniön Urheilijat 39:41
38. Markku Tuiskunen Teräsbetoni 39:46
39. Raili Laaksonen Someron Esa 40:05
40. Jorma Salonen Espoo 40:20
41. Sisko Vapalahti Rasti-Vihti 40:31
42. Pertti Kokko Muurlan Kiri 40:34
43. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 40:54
44. Pirkko Kalliola Turun Suunnistajat 41:06
45. Arto Saviranta NMP Oy 41:12
46. Erkki Lackström Inkoon Voima 41:12
47. Reino Koski Suomusjärven Sisu 41:13
48. Juha Haka Turun Weikot 41:32
49. Sirja Karru Sauvon Urheilijat 41:57
50. Ahti Himberg Suomusjärven Sisu 42:23
51. Kari Kuusisaari Vantaa 42:38
52. Mauno Hakkila Nokia 42:53
53. Antti Koski Suomusjärven Sisu 43:03
54. Raimo Nieminen Muurlan Kiri 43:42
55. Siiri Toivonen Sauvon Urheilijat 43:47
56. Pentti Johansson Vihti 43:54
57. Osmo Vapalahti Rasti-Vihti 44:42
58. Tarja Lehtonen Muurlan Kiri 44:47
59. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 45:09
60. Valto Ylimaa Leinovalu 46:10
61. Miljaana Eskolin Perttelin Peikot 46:26
62. Antti Hägert Angelniemen Ankkuri 46:32
63. Taisto Tielinen Muurlan Vihuri 46:34
64. Pirkko Vesa Suomusjärven Sisu 46:58
65. Paula Roivas Suomusjärven Sisu 47:23
66. Jouko Jokinen Kiskon Kiskojat 48:28
67. Vilho Veikkolin Perniö 51:29
68. Kyllikki Veikkolin Somero 51:29
69. Marjut Elovaara Mellilän Huovit 53:22
70. Timo Himberg Suomusjärven Sisu 53:22
71. Jussi Kotoneva 54:56
72. Anja Poutanen Suomusjärven Sisu 56:35
73. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 58:08
74. Annikki Aaltonen Suomusjärven Sisu 58:08
75. Ritva Ynnilä Suomusjärven Sisu 58:50
76. Kirsti Nieminen Muurlan Kiri 58:59
77. Irmeli Wahlberg 58:59
78. Terttu Ryyppö Suomusjärven Sisu 1:06:30
79. Taru Vihervaara Suomusjärven Sisu 1:06:32
80. Marika Roivas Suomusjärven Sisu 1:06:38
81. Juhani Korvenmaa Karhukopla 1:07:58
82. Tuula Vihervaara Suomusjärven Sisu 1:08:50
83. Eija Laine 1:09:44
84. Tauno Vuorela Suomusjärven Sisu 1:10:16
85. Hilkka Vuorela Suomusjärven Sisu 1:10:20
86. Riitta Laine Suomusjärven Sisu 1:41:45
87. Leena Laine Suomusjärven Sisu 1:41:45
88. Raila Ekman Suomusjärven Sisu 1:43:16
89. Kerttu Liukku Suomusjärven Sisu 1:43:16
90. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 1:43:16
- Heikki Paganus Ei aikaa

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Vihdin Viesti 4.39.28
Pekka Aittoniemi, Heikki Vakkuri, Jarmo Levänen, Pekka Kemppi, Tommi Heinonen, Ari-Pekka Rauttola, Matti Serenius

2. Muurlan Kiri 5.01.39
Harri Elovaara, Rauno Ekman, Kari Nieminen, Esko Valtonen, Kari Nurmisto, Hannu Kaunisto, Keijo Linnakoski

3. Suomusjärven Sisu 5.05.59
Timo Parttimaa, Matti Yliluikki, Pasi Nissilä, Matti Mäkirinne, Reino Sinnelä, Rauno Visa, Jouko Visa

Seurajoukkueet 3 x 7,8 km

1. Angelniemen Ankkuri 1.46.06
Erkko Pyy, Harri Pyy, Virpi Elovaara

2. Suomusjärven Sisu I 1.49.28
Anneli Sinnelä, Toni Jyräsalo, Heli Hämälistö

3. Suomusjärven Sisu II 2.04.10
Jarno Ruohonen, Ulla Mellin, Terhi Sinnelä

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Peltonen 1.29.16
Anssi, Ari, Aimo

2. Pyy 1.43.14
Hannu, Harri, Erkko

3. Sinnelä 1.51.07
Anneli, Mauri, Terhi

4. Eskolin 1.52.29
Jori, Tatjana, Miljaana

5. Koski 2.02.35
Antti, Pekka, Reino

6. Jokinen 2.13.15
Jouko, Jyri, Henri