14. Riston Hölkkä 7.11.1993

M M40 M50 P16 P13 N N40 T16 T13 H112 H78 Seurajoukkueet Perhejoukkueet

Sää pilvipoutainen, tyyni. Lämpötila -1 °C. Osanottajia: 224. Muistopalikan puu: Vaahtera.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Matti Yliluikki Suomusjärven Sisu 38:28
2. Heikki Kivioja Muurlan Kiri 39:17
3. Simo Järvelä Salon Viesti 39:25
4. Antti Valkeapää Marttilan Murto 40:17
5. Alpo Kinnunen Lohjan Louhi 40:45
6. Mika Kerkola Suomusjärven Sisu 41:01
7. Jyrki Repola Länsi-Uudenmaan Urheilijat 41:07
8. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 41:46
9. Ari Hämäläinen 41:52
10. Rauno Ekman Muurlan Kiri 42:10
11. Jouni Polvela Suunta 2000 42:12
12. Kari Pieviläinen Vihdin Viesti 42:16
13. Kari Nieminen Muurlan Kiri 42:32
14. Jouni Sorvari Länsi-Uudenmaan Urheilijat 42:38
15. Mikko Karjalainen Vihdin Viesti 42:51
16. Pasi Nissilä Suomusjärven Sisu 43:33
17. Kari Siren 44:04
18. Timo Himberg Suomusjärven Sisu 49:58
19. Aimo Tuoriniemi Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 50:44
20. Masi Eskolin Suomusjärven Sisu 1:01:14

Miehet 40: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Kalevi Maimonen Muurlan Kiri 38:42
2. Keijo Lamminpää Nousiaisten Susi 39:00
3. Teijo Peltometsä NuJu 40:03
4. Pekka Aittoniemi Vihdin Viesti 40:24
5. Harri Elovaara Muurlan Kiri 41:06
6. Raimo Hartonen Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 41:26
7. Markku Veijalainen Lohja 42:17
8. Kari Nurmisto Muurlan Kiri 42:32
9. Seppo Leinonen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 42:43
10. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 43:08
11. Lasse Kataja Sammatti 43:15
12. Timo Ruohoranta HamElo 43:44
13. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 44:00
14. Teijo Erixon Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 44:56
15. Esa Vuonoranta Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 45:07
16. Kalle Kettunen Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 46:10
17. Timo Teerikangas Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 46:30
18. Tenho Hätönen Muurlan Kiri 51:22
19. Mikko Mannonen Angelniemen Ankkuri 51:24
20. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 51:25
21. Kauko Kuparinen Kiskon Kiskojat 54:12

Miehet 50: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Antero Salmi Raision Kuula 44:09
2. Aulis Korkiakangas Länsi-Uudenmaan Urheilijat 44:49
3. Heikki Nurmela Nummelan Tarmo 45:37
4. Rainer Eeronaho Muurlan Kiri 45:47
5. Risto Malin Turun Weikot 48:32
6. Arvo Kalliomäki Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 48:36
7. Mikko Heikkilä Muurla 53:27

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Mikko Ristimäki Turun Weikot 28:03
2. Ville Ala-Nissilä Loimaan Jankko 28:56
3. Teemu Vainio Auran Vannas 30:04
4. Matti Eskola Loimaan Jankko 30:07
5. Tommi Silfverberg Nummen Kipinä 30:37
6. Harri Pyy Angelniemen Ankkuri 31:14
7. Sami Hämälistö Suomusjärven Sisu 32:11
8. Brandon Harbacke USA 32:18
9. Teemu Toivonen Fiskarin Työväen Urheilijat 32:47
10. Toni Jyräsalo Suomusjärven Sisu 33:20
11. Jukka Eeva Perttelin Peikot 35:48

Pojat 13: 3,0 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Mika Hämälistö Suomusjärven Sisu 11:01
2. Teemu Levo Ruskon Yritys 11:17
3. Petri Rokka Perniön Urheilijat 11:19
4. Tuomo Eskola Loimaan Jankko 11:58
5. Antti Ristimäki Loimaan Jankko 12:11
6. Heikki Heinonen Angelniemen Ankkuri 12:55
7. Juha Valtonen Perniön Urheilijat 12:57
8. Heikki Norja Salon Vilpas 13:12
9. Ville Kinnunen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 13:33
10. Tuomas Vainio Auran Vannas 13:39
11. Jarkko Pyy Angelniemen Ankkuri 14:02
12. Arto Sinnelä Suomusjärven Sisu 15:09
13. Tommi Ynnilä Suomusjärven Sisu 15:51
14. Jonne Ynnilä Suomusjärven Sisu 17:40
15. Kimmo Vuorela Suomusjärven Sisu 17:42
16. Antti Nurminen Suomusjärven Sisu 18:51
17. Mika Vuorela Suomusjärven Sisu 20:14

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Elisa Maimonen Turun Weikot 30:56
2. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 32:49
3. Kirsi Kavander Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 37:40
4. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 39:12
5. Ulla Mellin Suomusjärven Sisu 45:01

Naiset 40: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Katariina Pöysti MetsUrh 34:57
2. Salme Rantala Keravan Urheilijat 35:12
3. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 36:08
4. Raili Laaksonen Someron Esa 39:32
5. Eila Hartonen Helsinki 40:40
6. Gloria Badarau-Heikkilä Muurla 43:52

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Marjut Nissinen Fiskarin Työväen Urheilijat 31:16
2. Maria Meriläinen Delta 36:04
3. Eveliina Eeva Kuusjoen Humu 41:48
4. Anna Mustikkamäki Loimaan Jankko 45:02
5. Tuula Tiainen Loimaan Jankko 45:03
6. Inka-Eriikka Pyy Angelniemen Ankkuri 46:57

Tytöt 13: 3,0 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Annukka Lintula Perniön Urheilijat 12:27
2. Paula Ruohoranta HamElo 13:16
3. Saara Vesterlund HamElo 13:21
4. Sanna Hämälistö Suomusjärven Sisu 13:34
5. Laura Rokka Perniön Urheilijat 14:24
6. Maiju Tuomaala Kiikalan Urheilijat 15:43
7. Pälvi Lietzén Suomusjärven Sisu 16:18
8. Heini Ynnilä Suomusjärven Sisu 16:24
9. Tanja Kaven 16:47
10. Paula Leppänen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 17:04
11. Tiina Ynnilä Suomusjärven Sisu 17:26
12. Pilvi Lietzén Suomusjärven Sisu 18:07
13. Kaisa Auvinen Suomusjärven Sisu 20:27
14. Kirsi Auvinen Suomusjärven Sisu 20:37
15. Maiju Heinonen Suomusjärven Sisu 23:25

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Janne Virtanen Angelniemen Ankkuri 40:00
2. Vesa Oksanen 41:39
3. Rauno Hakala Marttilan Murto 42:06
4. Marko Jaatinen Angelniemen Ankkuri 45:43
5. Jouni Nurminen Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 47:07
6. Eero Aalto Lohjan Teho 47:09
7. Jukka Lehtosaari 48:04
8. Jaakko Latikka LHV 48:06
9. Martti Merivirta Perttelin Peikot 48:58
10. Esko Suominen Someron Esa 48:58
11. Timo Hellberg Kirjakkalan Alku 49:58
12. Markku Laurinen Mellilän Huovit 50:23
13. Martti Widing 50:38
14. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 51:11
15. Tero Kokko Rasti-Perniö 51:23
16. Reijo Laukkanen Kosken Kaiku 51:26
17. Hemmo Toivonen Muurlan Vihuri 51:27
18. Esko Salminen Rasti-Perniö 52:51
19. Jouko Kaleva 53:25
20. Esko Tamminen Parainen 54:45
21. Gustav Lövnäs TuJ 54:56
22. Armas Tuominen Nummen Kipinä 1:03:45

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Anssi Peltonen 28:26
2. Klaus Knuutila Perniön Urheilijat 29:35
3. Reijo Tuominen Perttelin Peikot 31:25
4. Timo Peltomaa Karjaa 32:08
5. Mika Kaven Lohja 32:31
6. Raimo Nikander MultiSport 33:21
7. Viljo Hyttinen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 33:47
8. Hannu Pyy Angelniemen Ankkuri 33:51
9. Aimo Peltonen 34:01
10. Jyri Jokinen Kiskon Kiskojat 34:04
11. Ari Peltonen 34:07
12. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 34:10
13. Eero Nurminen Suomusjärven Sisu 34:12
14. Rami Heikkonen Fiskarin Työväen Urheilijat 34:13
15. Jouko Alm Perttelin Peikot 34:20
16. J. Rannisto 34:47
17. Ismo Kakko Perttelin Peikot 35:27
18. Torolf Isberg Kemiö 35:40
19. Jukka Lietzén Kiskon Kiskojat 35:47
20. Joni Tuominen Perttelin Peikot 35:53
21. Keijo Nordström Halte 36:01
22. Satu Lindström Angelniemen Ankkuri 37:17
23. Markku Tuiskunen ViVu 37:24
24. Kenneth Bäckman Hangon AIK 37:31
25. Harri Heinonen Perttelin Peikot 37:39
26. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 37:49
27. Veikko Haapanen Mellilän Huovit 38:03
28. Toni Vantala NuHu 38:37
29. Erkki Lackström InkoonV 39:00
30. Jorma Salonen Espoon Suunta 39:36
31. Veikko Sirkiä Perniö 39:44
32. Taisto Kavander Länsi-Uudenmaan Suunnistajat 40:16
33. Jouko Jokinen Kiskon Kiskojat 40:19
34. Heli Hämälistö Suomusjärven Sisu 40:19
35. Timo Kokko Kiskon Kiskojat 40:48
36. Reijo Lindgren Perttelin Peikot 41:17
37. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 41:25
38. Jari Sarvi HuHa 41:40
39. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 41:42
40. Pirkko Kalliola Turun Suunnistajat 41:44
41. Elina Eeva Kuusjoen Humu 41:52
42. Liisa Tuominen Perttelin Peikot 41:58
43. Tauno Laaksonen Someron Esa 42:24
44. Ralf Friborg Inkoo 42:48
45. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 42:52
46. Lasse Ahvenniemi Halikon Hakoniskat 42:52
47. Terhi Jokinen Kiskon Kiskojat 43:05
48. Raimo Nieminen Muurlan Kiri 43:22
49. Tor Aren Partek 43:35
50. Markku Lietzén Suomusjärven Sisu 43:38
51. Helmi Risku-Norja Salo 43:43
52. Usko Lind Rajamäen Rykmentti 44:55
53. Antti Saarikko Loimaa 45:04
54. Erkki Rannisto Muurlan Kiri 45:07
55. Kari Kuusisaari Vantaa 45:36
56. Reino Koski Suomusjärven Sisu 47:01
57. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 47:01
58. Martti Immonen Kiskon Työväen Urheilijat 47:54
59. Terttu Eeva Perttelin Peikot 52:34
60. Marja Myllyrinne Suomusjärven Sisu 54:08
61. Ari Aho Kiikalan Urheilijat 54:08
62. Helena Aaltonen Suomusjärven Sisu 54:48
63. Niko Leppänen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 54:51
64. Antti Leppänen Lohjan Louhi 54:59
65. Raine Toivonen 54:59
66. Antti Lietzén Suomusjärven Sisu 56:48
67. Anja Poutanen Suomusjärven Sisu 58:21
68. Ritva Ynnilä Suomusjärven Sisu 59:12
69. Janne Vuorela Suomusjärven Sisu 1:06:00
70. Tauno Vuorela Suomusjärven Sisu 1:06:45
71. Heli Heinonen Suomusjärven Sisu 1:08:35
72. Lyyli Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:08:51
73. Heidi Määttänen Suomusjärven Sisu 1:09:13
74. Heidi Heinonen Suomusjärven Sisu 1:10:13
75. Lea Heinonen Suomusjärven Sisu 1:10:13
76. Hilkka Vuorela Suomusjärven Sisu 1:10:13
77. Auli Nuuros Suomusjärven Sisu 1:12:41
78. Satu Erikäinen Suomusjärven Sisu 1:12:42
79. Mirja Mäkirinne Suomusjärven Sisu 1:13:03
80. Irmeli Wahlberg Muurlan Kiri 1:17:21
81. Kirsti Nieminen Muurlan Kiri 1:17:22
82. Teemu Haavisto 1:21:30
83. Marko Haavisto Suomusjärven Sisu 1:21:30
84. Tarja Määttänen Suomusjärven Sisu 1:23:33
85. Meri Määttänen Suomusjärven Sisu 1:23:33
86. Juho Määttänen Suomusjärven Sisu 1:23:33
87. Seija Haavisto Suomusjärven Sisu 1:27:25
88. Liisa Haavisto 1:27:25
89. Sulevi Sirkiä 1:32:00
90. Leena Sainio Salon Viesti 1:32:00
91. Tuula Vihervaara Suomusjärven Sisu 1:36:55
92. Kerttu Liukku Suomusjärven Sisu 1:52:00
93. Raila Ekman 1:52:00
94. Heikki Liukku Suomusjärven Sisu 1:52:00

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Muurlan Kiri 4.52.06
Kalevi Maimonen, Heikki Kivioja, Harri Elovaara, Kari Nurmisto, Rauno Ekman, Kari Nieminen, Raimo Eeronaho

2. Suomusjärven Sisu 5.10.11
Matti Yliluikki, Pasi Nissilä, Mika Kerkola, Sakari Parttimaa, Matti Mäkirinne, Timo Himberg, Risto Nuuros

3. Kirkkonummen Veteraaniurheilijat 5.23.29
Raimo Hartonen, Teijo Erixon, Esa Vuonoranta, Kalle Kettunen, Timo Teerikangas, Arvo Kalliomäki, Aimo Tuoriniemi

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Peltonen 1.36.34
Anssi, Ari, Aimo

2. Tuominen 1.49.16
Reijo, Liisa, Joni

3. Pyy 1.52.02
Hannu, Harri, Inka

4. Sinnelä 1.53.09
Anneli, Terhi, Mauri

5. Jokinen 1.57.28
Jyri, Jouko, Terhi

6. Eeva 1.59.28
Elina, Jukka, Eveliina

7. Vuorela 3.22.58
Tauno, Hilkka, Janne

8. Heinonen 3.29.01
Lea, Heidi, Heli