17. Riston Hölkkä 3.11.1996

M M40 M50 P16 P13 N N40 T16 T13 H112 H78 Seurajoukkueet Perhejoukkueet

Sää: +8 °C, pilvipouta. Osanottajia: 188. Muistopalikan puu: Pihtakuusi.

Miehet: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Simo Järvelä Marttilan Murto 37:20
2. Mikko Ristimäki Turun Weikot 38:46 +1:26
3. Viljo Kirjavainen Hauhon Sisu 39:03 +1:43
4. Jari Tomppo Karhulan Katajaiset 39:13 +1:53
5. Arto Korpinen Enäjärven ala-aste 39:19 +1:59
6. Markku Kaartinen Angelniemen Ankkuri 39:45 +2:25
7. Jussi-Pekka Heikkinen Paimion Urheilijat 40:12 +2:52
8. Jyrki Repola Länsi-Uudenmaan Urheilijat 40:14 +2:54
9. Sakari Parttimaa Suomusjärven Sisu 40:29 +3:09
10. Tommi Silfverberg Nummen Kipinä 40:52 +3:32
11. Timo Parttimaa Suomusjärven Sisu 41:13 +3:53
12. Rauno Hakala Suomusjärven Sisu 41:26 +4:06
13. Mika Kerkola Suomusjärven Sisu 42:15 +4:55
14. Petri Lietzén Marttilan Murto 42:44 +5:24
15. Kimmo Repo Loimaan Jankko 43:13 +5:53
16. Pasi Kasurinen Uskelan Urhot 46:06 +8:46
17. Mikko Mäkirinne Suomusjärven Sisu 46:16 +8:56
18. Markku Karro Muurlan Kiri 46:25 +9:05
19. Hannu Kaunisto Muurlan Kiri 46:26 +9:06
20. Ari-Pekka Julkunen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 47:18 +9:58
21. Jukka Strandberg Länsi-Uudenmaan Urheilijat 49:23 +12:03
22. Reijo Lehtovaara Uskelan Urhot 49:48 +12:28
23. Rauno Ekman Muurlan Kiri 1:02:55 +25:35

Miehet 40: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Jouko Kylä-Utsuri Loimaan Jankko 42:35
2. Harri Elovaara Muurlan Kiri 42:44 +0:09
3. Alpo Kinnunen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 42:59 +0:24
4. Seppo Leinonen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 43:47 +1:12
5. Esko Valtonen Muurlan Kiri 44:57 +2:22
6. Kari Nieminen Muurlan Kiri 45:02 +2:27
7. Lasse Kataja Suomusjärven Sisu 45:07 +2:32
8. Raimo Hämäläinen Uskelan Urhot 45:37 +3:02
9. Seppo Tuomi Rajamäen Rykmentti 45:55 +3:20
10. Jaakko Kivioja Uskelan Urhot 47:35 +5:00
11. Kari Nurmisto Muurlan Kiri 48:05 +5:30
12. Aulis Nikkanen Uskelan Urhot 49:02 +6:27
13. Timo Kujanpää TS-Kuntoklubi 49:14 +6:39
14. Risto Nuuros Suomusjärven Sisu 49:30 +6:55
15. Risto Latva Länsi-Uudenmaan Urheilijat 49:40 +7:05
16. Ari Jussila Kosken Kaiku 49:58 +7:23
17. Aarne Talikka Uskelan Urhot 51:36 +9:01
18. Pekka Holopainen Forssan Salama 52:45 +10:10
19. Pentti Kuusela Länsi-Uudenmaan Urheilijat 53:08 +10:33

Miehet 50: 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Ralf Sandberg Ekenäs IF 45:08
2. Eero Fält Ypäjän Yllätys 45:33 +0:25
3. Martti Romsi 46:57 +1:49
4. Urmas Apaja Uskelan Urhot 48:50 +3:42
5. Tenho Hätönen Muurlan Kiri 56:07 +10:59

Pojat 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Tommi Sjöholm Angelniemen Ankkuri 29:04
2. Mika Hämälistö Suomusjärven Sisu 29:36 +0:32
3. Petri Rokka Perniön Urheilijat 30:43 +1:39
4. Ville Kinnunen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 30:47 +1:43
5. Tuomas Uotila 31:42 +2:38
6. Tuomo Mäkelä Angelniemen Ankkuri 33:44 +4:40
7. Teemu Väre Someron Esa 34:54 +5:40
8. Harri Sinnelä Suomusjärven Sisu 41:49 +12:45
9. Kimmo Vuorela Suomusjärven Sisu 42:14 +13:10
10. Mika Vuorela Suomusjärven Sisu 59:25 +30:21

Pojat 13: 3,0 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Aki Kinnunen Lohjan Louhi 12:26
2. Tuomas Kari Angelniemen Ankkuri 12:27 +0:01
3. Kimmo Tuomi Perniön Urheilijat 12:56 +0:30
4. Jori Jokinen Kiskon Kiskojat 13:20 +0:54
5. Arto Sinnelä Suomusjärven Sisu 13:29 +1:03
6. Tommi Ynnilä Suomusjärven Sisu 14:02 +1:36
7. Antti Nurminen Suomusjärven Sisu 14:19 +1:53
8. Janne Nurminen Suomusjärven Sisu 14:30 +2:04
9. Aapo Kujanpää Turun Urheiluliitto 14:56 +2:30
10. Niko Leppänen Lohjan Louhi 15:10 +2:44
11. Marko Latva Länsi-Uudenmaan Urheilijat 15:32 +3:06
12. Henri Rantalaiho Suomusjärven Sisu 15:56 +3:30
13. Jesse Ynnilä Suomusjärven Sisu 18:04 +5:38
14. Harri Saari Rasti-Perniö 23:10 +10:44

Naiset: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Elisa Maimonen Loimaan Leisku 30:54
2. Tanja Maimonen Turun Weikot 31:43 +0:49
3. Katja Laaksonen Riihimäen Kiri 32:37 +1:43
4. Tatjana Eskolin Suomusjärven Sisu 33:27 +2:33
5. Riikka Uotila Kiikalan Urheilijat 35:00 +4:06
6. Jenni Järvinen Salon Vilpas 35:31 +4:37
7. Terhi Sinnelä Suomusjärven Sisu 40:46 +9:52
8. Ulla Mellin Suomusjärven Sisu 50:11 +19:17

Naiset 40: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Riitta Ynnilä Suomusjärven Sisu 32:29
2. Anneli Sinnelä Suomusjärven Sisu 38:53 +6:24
3. Maija Valme Turku 39:54 +7:25

Tytöt 16: 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Annukka Lintula Perniön Urheilijat 31:38
2. Marja Kangas Maskun Kataja 38:43 +7:05
3. Sanna Hämälistö Suomusjärven Sisu 39:35 +7:57
4. Tiina Ynnilä Suomusjärven Sisu 47:27 +15:49

Tytöt 13: 3,0 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Laura Rokka Perniön Urheilijat 13:57
2. Anni Mäkelä Angelniemen Ankkuri 18:57 +5:00

Hölkkä 11,2 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Reijo Girsen Vantaa 43:37
2. Juhani Peltola Kiskon Kiskojat 44:50
3. Jouni Jaarinen Rasti 88 46:01
4. Jussi Paganus Angelniemen Ankkuri 46:24
5. Tero Kokko Rasti-Perniö 46:43
6. Hannu Ojala Halikon Hakoniskat 47:16
7. Lasse Lastuvuori Järvenpää 49:42
8. Jouko Hangas Kosken Kaiku 50:30
9. Timo Hellberg Kirjakkan Alku 51:52
10. Markku Nikkanen Lohjan Teho 52:15
11. Matti Turpeinen Nummen Kipinä 52:28
12. Markku Laurinen Mellilän Huovit 55:04

Hölkkä 7,8 km

 Sija  Nro NimiSeuraTulosEro
1. Perttu Uotila Turun Urheiluliitto 28:49
2. Arvi Uotila Turun Urheiluliitto 31:32
3. Matti Mäkirinne Suomusjärven Sisu 33:07
4. Eero Nurminen Suomusjärven Sisu 33:18
5. Reijo Parkkola Turun Valpas 33:31
6. Timo Peltomaa Karjaa 33:38
7. Esko Salminen Rasti-Perniö 33:47
8. Mika Soini Kirjakkan Alku 33:49
9. Osmo Saari Rasti-Perniö 34:21
10. Hannu Pyy Angelniemen Ankkuri 34:26
11. Matti Laine Salon Vilpas 34:55
12. Kari Kalliokoski Halsuan Toivo 35:00
13. Pirjo Kivioja Salon Vilpas 35:05
14. Harri Heinonen Perttelin Peikot 35:38
15. Markku Vilen Kirjakkan Alku 35:39
16. Jukka Lietzén Kiskon Kiskojat 35:46
17. Heikki Heinonen Angelniemen Ankkuri 35:50
18. Jyri Jokinen Kiskon Kiskojat 35:54
19. Ilkka Lindström Kiskon Kiskojat 35:55
20. Raimo Laakso Kiskon Kiskojat 36:41
21. Jarkko Pyy Angelniemen Ankkuri 37:08
22. Erkko Pyy Angelniemen Ankkuri 37:26
23. J. Rannisto 37:39
24. Jarmo Sarhola Kiskon Kiskojat 37:42
25. Vilho Loppukaarre Helsingin Jyry 37:52
26. Reijo Laukkanen Kosken Kaiku 38:03
27. Seppo Saarikko Lammi 38:05
28. Pekka Koski Suomusjärven Sisu 38:43
29. Mari Paganus Angelniemen Ankkuri 38:51
30. Olli Suonne Sporttiveteraanit 38:55
31. Mauri Sinnelä Suomusjärven Sisu 39:04
32. Jaakko Lietzén Kiskon Kiskojat 39:20
33. Pirkko Kalliola Turun Suunnistajat 39:30
34. Kauko Kuparinen Kiskon Kiskojat 39:51
35. Pekka Jussila 40:30
36. Siiri Toivonen Sauvon Urheilijat 40:40
37. Markku Lietzén Suomusjärven Sisu 41:05
38. Jouni Iso-Markku Suomusjärven Sisu 41:05
39. Jouko Jokinen Kiskon Kiskojat 41:15
40. Pertti Kokko Muurlan Kiri 41:33
41. Markku Tuiskunen Sporttiveteraanit 41:58
42. Jorma Pakkanen Hämeenlinna 42:12
43. Terttu Leppähaara Kiskon Kiskojat 42:50
44. Urpo Heinonen Suomusjärven Sisu 42:55
45. Seija Määttänen Suomusjärven Sisu 43:39
46. Jorma Salonen Espoon Suunta 43:40
47. Matti Järvinen Suomusjärven Sisu 43:47
48. Timo Kokko Kiskon Kiskojat 44:14
49. Aulis Saarikko Lammi 44:24
50. Antti Saarikko Loimaa 44:24
51. Raija Kujanpää Turku 45:22
52. Reino Koski Suomusjärven Sisu 45:56
53. Kaisa Kulmala Metsämaan Urheilijat 46:25
54. Paula Roivas Suomusjärven Sisu 46:28
55. Heikki Roivas Suomusjärven Sisu 46:28
56. Pälvi Lietzén Suomusjärven Sisu 46:31
57. Raimo Nieminen Muurlan Kiri 46:49
58. Armas Tuominen Nummen Kipinä 47:01
59. Heikki Harkkala Suomusjärven Sisu 50:35
60. Pentti Oksanen Salon Viesti 51:41
61. Eino Riikonen Someron Esa 52:12
62. Pilvi Lietzén Suomusjärven Sisu 52:51
63. Tuomo Ylikoski Salon Viesti 53:36
64. Erkki Rannisto Muurlan Kiri 53:37
65. Kari Kuusisaari Vantaa 53:45
66. Tauno Vuorela Suomusjärven Sisu 54:32
67. Janne Vuorela Suomusjärven Sisu 54:53
68. Kirsti Nieminen Muurlan Kiri 55:04
69. Paula Leppänen Lohjan Louhi 55:14
70. Anja Poutanen Suomusjärven Sisu 57:54
71. Antti Lietzén Suomusjärven Sisu 59:17
72. Irene Rantalaiho Suomusjärven Sisu 1:03:29
73. Ritva Nurminen Suomusjärven Sisu 1:03:29
74. Kristiina Auvinen Suomusjärven Sisu 1:04:27
75. Ritva Ynnilä Suomusjärven Sisu 1:04:27
76. Vuokko Lohikari Suomusjärven Sisu 1:04:46
77. Lyyli Sinnelä Suomusjärven Sisu 1:08:14
78. Hilkka Vuorela Suomusjärven Sisu 1:16:36
79. Sisko Koitto 1:16:36
80. Kaisa Parttimaa Suomusjärven Sisu 1:19:28
81. Asko Määttänen Suomusjärven Sisu 1:20:20
82. Iiris Määttänen Suomusjärven Sisu 1:20:20
83. Heidi Määttänen Suomusjärven Sisu 1:20:20
84. Tarja Määttänen Suomusjärven Sisu 1:20:20
85. Jyri Määttänen Suomusjärven Sisu 1:20:20
86. Riku Kerkola Suomusjärven Sisu 1:20:36
87. Juhani Korvenmaa Karhukopla 1:30:59
88. Kalevi Saukkonen Varsinais-Suomen Veteraaniurheilijat 1:31:11

Seurajoukkueet 7 x 11,2 km

1. Suomusjärven Sisu 5.06.16
Sakari Parttimaa, Timo Parttimaa, Rauno Hakala, Mika Kerkola, Mikko Mäkirinne, Lasse Kataja, Risto Nuuros

2. Länsi-Uudenmaan Urheilijat 5.26.29
Jyrki Repola, Ari-Pekka Julkunen, Seppo Leinonen, Alpo Kinnunen, Risto Latva, Pentti Kuusela, Jukka Strandberg

3. Muurlan Kiri 5.30.46
Harri Elovaara, Esko Valtonen, Hannu Kaunisto, Markku Karro, Kari Nieminen, Kari Nurmisto, Tenho Hätönen

4. Uskelan Urhot 5.38.34
Reijo Lehtovaara, Pasi Kasurinen, Jaakko Kivioja, Aulis Nikkanen, Aarne Talikka, Raimo Hämäläinen, Urmas Apaja

Perhejoukkueet 3 x 7,8 km

1. Uotila 1.30.03
Arvi, Perttu, Tuomas

2. Pyy 1.49.00
Hannu, Erkko, Jarkko

3. Sinnelä 1.58.43
Mauri, Terhi, Anneli

4. Saarikko 2.06.53
Aulis, Seppo, Antti

5. Lietzén 2.20.27
Markku, Pälvi, Pilvi

6. Vuorela 2.31.39
Janne, Tauno, Kimmo